Edgar Allan Poe

„Nėra išskirtinio grožio... be tam tikrų proporcijų keistumo.“

Edgaras Allanas Poe (1809–1849) – amerikiečių rašytojas, poetas, redaktorius ir literatūros kritikas, labiausiai žinomas dėl savo poezijos ir apsakymų, ypač paslaptingų ir šiurpių istorijų. Jis laikomas pagrindine romantizmo Jungtinėse Valstijose ir amerikiečių literatūros figūra. Jis buvo vienas pirmųjų šalyje trumpojo apsakymo praktikų, laikomas detektyvinės literatūros žanro išradėju, taip pat reikšmingai prisidėjo prie besiformuojančio mokslinės fantastikos žanro. E. A. Poe yra pirmasis žinomas amerikiečių rašytojas, kuris pragyvenimui užsidirbo tik iš rašymo, dėl to jo gyvenimas ir karjera buvo finansiškai sunkūs. Verti dėmesio autoriaus kūriniai: „Poezija“, „Nevermore. Didysis iliustruotas poezijos rinkinys“, „Auksinis vabalas“.

Edgar Allan Poe

7,00€

Turime sandėlyje

Išparduota

Edgar Allan Poe

Išparduota

Išparduota

Edgar Allan Poe

Išparduota

3 prekės

Biografija

Gimė 1809 m. sausio 19 d. Bostone, Masačusetse, JAV.

E. A. Poe buvo anglų kilmės aktorės Elizabeth Arnold Poe ir Baltimorės aktoriaus Davido Poe jaunesniojo sūnus. Po motinos mirties 1811 m. Ričmonde, Virdžinijos valstijoje, jis pateko į Ričmondo pirklio Johno Allano (tikriausiai jo krikštatėvio) ir jo bevaikės žmonos namus. Vėliau E. A. Poe buvo išvežtas į Škotiją ir Angliją (1815-1820 m.), kur įgijo klasikinį išsilavinimą, kurį tęsė Ričmonde. 1826 m. 11 mėnesių jis mokėsi Virdžinijos universitete, tačiau jo lošimų pralaimėjimai taip įskaudino globėją, kad šis neleido jam tęsti mokslų, ir E. A. Poe grįžo į Ričmondą, kur rado savo mylimąją Elmirą Royster susižadėjusią.

E. A. Poe išvyko į Bostoną, kur 1827 m. išleido jaunatviškų byroniškų eilėraščių brošiūrą. Skurdas privertė jį įstoti į kariuomenę Edgaro A. Perio vardu, tačiau mirus E. A. Poe globėjai J. Allanas išpirko jo atleidimą iš kariuomenės ir padėjo jam gauti paskyrimą į JAV karo akademiją Vest Pointe. Prieš išvykdamas E. A. Poe Baltimorėje išleido naują knygą. Jis siekė būti pašalintas iš akademijos, kur savaitę nedalyvavo visose pratybose.

Tuomet E. A. Poe išvyko į Niujorką ir išleido „Poemų“ tomą, kuriame buvo keletas šedevrų, o kai kurie iš jų rodė Johno Keatso, Percy Bysshe Shelley ir Samuelio Tayloro Coleridge'o įtaką. Paskui E. A. Poe grįžo į Baltimorę, kur pradėjo rašyti apsakymus. 1835 m. jau dirbo Ričmonde „Southern Literary Messenger“ redaktoriumi. Ten jis išgarsėjo kaip kritikas recenzentas ir vedė savo jauną pusseserę Virginia Clemm, kuriai buvo vos 13 metų. 

E. A. Poe buvo atleistas iš darbo Ričmonde, matyt, dėl girtavimo, ir išvyko į Niujorką. Būdamas Niujorke, 1838 m. jis išleido ilgą prozos apsakymą „Pasakojimas apie Artūrą Gordoną Pymą“ (angl. „The Narrative of Arthur Gordon Pym“), kuriame (kaip dažnai jo pasakojimuose) daug faktinės medžiagos derinama su pačiomis drąsiausiomis fantazijomis. Šis apsakymas laikomas vienu iš Hermano Melvilio „Mobio Diko“ įkvėpėjų.

1839 m. E. A. Poe tapo vienu iš Filadelfijos žurnalo „Burton's Gentleman's Magazine“ redaktorių. Ten sudaryta sutartis paskatino jį parašyti antgamtinio siaubo istorijas „Viljamas Vilsonas“ (angl. „William Wilson“) ir „Ušerių namų griūtis“ (angl. „The Fall of the House of Usher“). Pastarojoje yra neurotiko, kuris, kaip dabar žinoma, buvo E. A. Poe pažįstamas, studija.

Apie 1840 m. birželį E. A. Poe pasitraukė iš „Burton's“, bet 1841 m. grįžo redaguoti žurnalo įpėdinio „Graham's Lady's and Gentleman's Magazine“, kuriame išspausdino pirmąjį detektyvinį apsakymą. 1844 m. E. A. Poe grįžo į Niujorką, tapo „New York Mirror“ subredaktoriumi pas N. P. Willisą, kuris vėliau tapo jo viso gyvenimo draugu. 1845 m. sausio 29 d. „New York Mirror“ pasirodė E. A. Poe garsiausias eilėraštis, kuris iš karto suteikė jam nacionalinę šlovę. Po to E. A. Poe tapo neilgai gyvavusio savaitraščio „Broadway Journal“, kuriame 1845 m. perspausdino daugumą savo apsakymų, redaktoriumi.

E. A. Poe žmona mirė 1847 m. sausį. Kitais metais jis išvyko į Providensą, kad susižadėtų su poete Sara Helen Whitman. Tai buvo trumpos sužadėtuvės. E. A. Poe taip pat palaikė artimus, bet platoniškus ryšius su Annie Richmond ir Sarah Anna Lewis, kuri padėjo jam finansiškai. Visoms joms jis parašė poetinius palinkėjimus.

1849 m. E. A. Poe išvyko į pietus, Filadelfijoje siautėjo, bet saugiai pasiekė Ričmondą, kur pagaliau susižadėjo su Elmira Royster, tuo metu jau našle tapusia ponia Shelton, ir praleido laimingą vasarą. Jis džiaugėsi vaikystės draugų kompanija ir neromantišku bendravimu su jauna poete Susan Archer Talley.

Rugsėjo pabaigoje išvykdamas iš Ričmondo į Baltimorę E. A. Poe turėjo mirties nuojautą. Ten jis 1849 m. spalio 7 d. mirė, nors vis dar neaišku, ar dėl girtavimo, ar dėl širdies nepakankamumo, ar dėl kitų priežasčių. Jis palaidotas Vestminsterio presbiterionų bažnyčios šventoriuje Baltimorėje. 

Kūrybos bruožai

E. A. Poe rašymo stiliui būdingi gotikos ir siaubo elementai, o jo kūryba kartais laikoma mokslinės fantastikos pradininke. Be to, jis buvo detektyvinės literatūros žanro išradėjas. Jis buvo pirmasis žinomas amerikiečių rašytojas, kuris bandė užsidirbti pragyvenimui vien rašydamas, todėl jo gyvenimas ir karjera buvo finansiškai sunkūs.

Nepaisant to, E. A. Poe išlieka vienu skaitomiausių ir labiausiai vertinamų visų laikų autorių. Jo kūriniai studijuojami viso pasaulio mokyklose ir universitetuose, jis yra plačiausiai literatūroje dėstomas autorius. Apie jį parašyta daugiau nei 10 000 įvairių mokslinių straipsnių, įskaitant ištisas dvi knygas. Vieną tokių knygų parašė jo anūkė Virginia Clemm, joje yra beveik 200 puslapių paaiškinimų ir analizės apie E. A. Poe kūrinius. Ji vadinasi „Edgaras Allanas Poe: paslapčių meistras“ (angl. „Edgar Allan Poe: Master of Mystery“). Štai nedidelis pavyzdys to, ką V. Clemm sako apie senelio stilių: „Jo kūriniuose gausu gąsdinančių vaizdų, kurie kelia šiurpą ir skaitytojams įžiebia nuojautą.“