Francoise Sagan

„Niekada nebus gana kalbėti apie bendro juoko privalumus, pavojus ir galią.“

Françoise Sagan (Françoise Delphine Quoirez, 1935–2004) – prancūzų dramaturgė, rašytoja ir scenaristė. F. Sagan žinoma dėl kūrinių, kuriuose vyrauja stiprios romantinės temos, susijusios su turtingais ir nusivylusiais buržua personažais. Žinomiausias jos romanas buvo pirmasis – „Sveikas, liūdesy“ (1954), kurį ji parašė būdama paauglė. Kiti garsūs autorės kūriniai: „Truputis saulės šaltam vandeny“, „Nebaigtas romanas“.

Francoise Sagan

7,00€
11,75€

Turime sandėlyje

Francoise Sagan

5,00€
14,90€

Turime sandėlyje

Išparduota

Francoise Sagan

Išparduota

Išparduota

Francoise Sagan

Išparduota

Išparduota

Francoise Sagan

Išparduota

6 prekės

Biografija

Gimė 1935 m. birželio 21 d. Ankstyvąją vaikystę praleido Lote, apsupta gyvūnų, o ši aistra ją lydėjo visą gyvenimą. Ji buvo jauniausias buržuazinių tėvų vaikas – tėvas buvo bendrovės direktorius, o motina – žemvaldžių duktė.

F. Sagan už „gilaus dvasingumo stoką“ buvo pašalinta iš pirmosios mokyklos – vienuolyno. Iš Louise-de-Bettignies mokyklos ji buvo pašalinta, nes „pakabino Moljero biustą su virvele“. 1952 m. rudenį ji antruoju bandymu įgijo bakalauro laipsnį ir buvo priimta į Sorbonos universitetą, tačiau jo nebaigė.

Pirmasis F. Sagan romanas „Sveikas, liūdesy“ išleistas 1954 m., kai jai buvo 18 metų. Jis iš karto sulaukė tarptautinės sėkmės. Romane pasakojama apie malonumų ištroškusios septyniolikmetės Sesilės gyvenimą, jos santykius su vaikinu ir našliu tėvu.

Mėgo keliauti po Jungtines Amerikos Valstijas, dažnai buvo matoma su Trumanu Kapote ir Ava Gardner. 1957 m. balandžio 14 d. važiuodama savo sportiniu automobiliu „Aston Martin“ dideliu greičiu pateko į avariją, po kurios kurį laiką buvo ištikta komos. Ji taip pat mėgo savo „Jaguar“ automobiliu važinėti į Monte Karlą lošti.

F. Sagan buvo ištekėjusi du kartus. 1958 m. kovo 13 d. ji ištekėjo už savo pirmojo vyro Guy Schoellerio, „Hachette“ redaktoriaus, kuris buvo 20 metų vyresnis už F. Sagan. Pora išsiskyrė 1960 m. birželio mėn. 1962 m. ji ištekėjo už Bobo Westhoffo, jauno amerikiečio, būsimo keramiko. Pora išsiskyrė 1963 m.; 1962 m. birželį gimė jų sūnus Denisas Westhoffas. 1962 m. birželį ji palaikė ilgalaikius santykius su mados stiliste Peggy Roche. Ji taip pat turėjo vyriškos lyties meilužį Bernardą Franką, vedusį eseistą, apsėstą skaitymo ir maisto. Ji papildė savo savotišką „šeimą“, pradėdama ilgalaikį romaną su prancūzų „Playboy“ redaktore Annik Geille po to, kai A. Geille kreipėsi į F. Sagan dėl straipsnio žurnalui.

XX a. septintajame dešimtmetyje F. Sagan labiau atsidėjo pjesių rašymui, kurios, nors ir buvo giriamos už puikius dialogus, sulaukė tik vidutinio pasisekimo. Vėliau ji susitelkė į rašytojos karjerą. Per literatūrinę karjerą, trukusią iki 1998 m., F. Sagan sukūrė dešimtis kūrinių, kurių daugelis buvo ekranizuoti. Ji išlaikė griežtą prancūziškojo psichologinio romano stilių net tada, kai buvo madingas nouveau roman. Jos personažų pokalbiai dažnai laikomi turinčiais egzistencinę potekstę. Be romanų, pjesių ir autobiografijos, ji rašė dainų tekstus ir scenarijus.

Praėjusio amžiaus dešimtajame dešimtmetyje F. Sagan apkaltinta ir nuteista už kokaino laikymą.

2000 m. jos sveikata suprastėjo. 2002 m. ji negalėjo atvykti į teismo procesą, kuriame buvo nuteista dėl mokestinio sukčiavimo byloje, susijusioje su buvusiu Prancūzijos prezidentu François Mitterrand'u, ir jai buvo skirta lygtinė bausmė. F. Sagan mirė nuo plaučių embolijos 2004 m. rugsėjo 24 d., sulaukusi 69 m. 

Kūrybos bruožai

F. Sagan labiausiai žinoma dėl romano „Sveikas, liūdesy“, kuris jaunystėje ją išgarsino literatūroje. F. Sagan stilius pasižymi paprastumu, elegancija ir emociniu gilumu. Vienas ryškus aspektas – glaustas ir taupus kalbos vartojimas. Ji turi talentą vos keliais gerai parinktais žodžiais perteikti gilias emocijas ir sudėtingas situacijas. Jos sakiniai trumpi ir tikslūs, be nereikalingų pagražinimų, o tai sukuria pasakojimo betarpiškumo bei aiškumo jausmą.

F. Sagan proza pasižymi tam tikru šaltumu, ypač kai vaizduoja privilegijuotų veikėjų gyvenimą. Ji dažnai nagrinėja nuobodulio, nusivylimo ir gyvenimo prasmės paieškų temas. F. Sagan personažai vaizduojami kaip turtingi, nuvargę, įkalinti materializmo ir socialinių konvencijų pasaulyje. Ji gilinasi į jų vidinį gyvenimą, atskleisdama jų pažeidžiamumą ir įtampą, slypinčią po jų spalvingais fasadais.

Nors F. Sagan rašymo stilius kartais gali atrodyti atsainus, jis taip pat pasižymi aštriu pastabumu. Ji moka perteikti žmonių elgesio niuansus, santykių subtilybes ir emocijų trapumą. Jos veikėjų veiksmai ir dialogai daug ką atskleidžia apie jų vidines mintis ir motyvaciją.