Aneta Anra
„Išviešintos baimės tampa nebebaisios. Tu šaudai į paveikslus, Niki, kartu sušaudydama savo agresiją ir žiaurumą. Sakei, kad tai tikras skorpioniškas poelgis. O, taip, Niki, mes tokios, tikros Skorpionės.“
Aneta Anra (Aneta Anra Makarevičienė, g. 1980) – rašytoja, dramaturgė, baigusi dailėtyros magistrantūrą Vilniaus dailės akademijoje. Aneta Anra išleido knygas „Niki. Dvigubas portretas“, „Paleistuvės, arba Meilė pagal Niurnbergo mergelę“, „Katinas Temzėje“, „Jehudit. Pasaulis galėtų būti toks gražus“. Pagal jos pjeses „Bestija žydrom akim“ ir „Katinas Temzėje“ pastatyti spektakliai Valstybiniame jaunimo teatre. Autorė kalba anglų, prancūzų, rusų, lenkų, italų kalbomis. Dabar gyvena ir kuria Vilniuje, retkarčiais – Paryžiuje.
Biografija
• Gimė 1980 m. spalio 29 d. Vilniuje.
• Mokėsi Vilniaus Žvėryno vidurinėje mokykloje. Pirmuosius apsakymus spausdino „Moksleivyje“ ir mokyklos almanache.
• Baigusi mokyklą įstojo į žurnalistiką Vilniaus universiteto Komunikacijos fakultete. Po metų nutraukė studijas ir išvyko vasarai į Londoną. Po šios kelionės atsirado pirmasis romanas „Katinas Temzėje“, paremtas autobiografinėmis istorijomis.
• Vaidino kine, Deimanto Narkevičiaus filme „Scena“. Gintaro Makarevičiaus dokumentinio filmo „Žiemos paralelės“ (2007) bendraautorė.
• 2008 m. įteiktas Nacionalinio dramos teatro dramaturgijos konkurso „Versmė“ apdovanojimas už pjesę „Katinas Temzėje“.
• Nuo 2011 m. rašo straipsnius žurnalams „Kinas“, „Lamų slėnis“, „Moteris“.
• 2012 m. Vilniaus dailės akademijoje apsigynė magistro darbą „Sapnai Algimanto Puipos 1987–1997 metų kino filmuose“.
• 2013-2017 m. projektų koordinatorė Lietuvos edukologijos universiteto Mokslo ir inovacijų centro leidykloje, konkursų „Gyvenimas – tai sapnas“, „Mano miesto paslaptis“, „Mano laisvė“ ir „Ateities memuarai“ idėjos autorė bei vykdytoja, moksleivių kūrybos almanachų sudarytoja, prozos laboratorijos iniciatorė.
• 2022 m. įteikta Grigorijaus Kanovičiaus literatūrinė premija už dokumentinę apysaką „Jehudit. Pasaulis galėtų būti toks gražus“.
• Nuo 2022 m. „MO muziejaus" edukatorė, gidė.
• Nuo 2023 m. kuratorė Valstybiniame Vilniaus Gaono muziejuje.
Kūrybos bruožai
Anetos Anros dokumentinė apysaka „Jehudit. Pasaulis galėtų būti toks gražus“ paremta Holokaustą patyrusių asmenų, žydų gelbėtojų pasakojimais. Leidinyje surinkti jautrūs rašytojos pokalbiai su Kauno gete ir Štuthofo koncentracijos stovykloje kalėjusia Judit Zupavičiene-Sperlingiene, Vilniaus žydų gelbėtojų Strużanowskių šeima. Atskleidžiami Kauno geto fotografo Cvi Kadušino ir Vilniaus žydų gelbėtojos Aleksandros Drzeweckos likimai. Didžiausias fokusas skiriamas mergaitės ir jaunos moters karo metų išgyvenimams.
Tuo tarpu „Niki. Dvigubas portretas“ – ryškus romanas apie moterį menininkę, pagrįstas Anetos Anros gyvenimo motyvais. Tai knyga apie vienatvę ir desperatiškas pastangas rasti artimą žmogų. Apie nežinomą saugumo jausmą. Apie Vilnių ir Paryžių. Labiausiai – apie drąsą būti atvirai ir asmeniškai.