Barack Obama
„Tai, kas gyvenime turi didžiausią vertę, nėra pasiekiama lengvai.”
Barack Obama, pilnas vardas Barack Hussein Obama II (g. 1961), 44-asis Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas (2009-2017), pirmasis afroamerikietis, užėmęs šias pareigas. Prieš laimėdamas prezidento postą, B. Obama atstovavo Ilinojaus valstijai JAV Senate (2005-2008). Jis buvo trečiasis afroamerikietis, išrinktas į šią instituciją nuo 1877 m. 2009 m. jam paskirta Nobelio taikos premija už nepaprastas pastangas stiprinti tarptautinę diplomatiją ir tautų bendradarbiavimą. Daugiau apie B. Obama galite sužinoti knygose „Pažadėtoji žemė“ ir „Mano tėvo svajonės“.
Biografija
• Gimė 1961 m. rugpjūčio 4 d. Honolulu, Havajuose, Jungtinėse Amerikos Valstijose. Vėliau Baracko tėvai išsiskyrė, o motina ištekėjo už vyro iš Indonezijos. Indonezijoje Barackas praleido ankstyvąją vaikystę. Prieš penktą klasę jis grįžo į Honolulu gyventi pas senelius iš motinos pusės ir su stipendija lankė Punahou mokyklą.
• Po dvejų metų, praleistų Los Andželo koledže, jis persikėlė į Kolumbijos universitetą, kur studijavo politikos mokslus ir tarptautinius santykius. Baigęs studijas 1983 m., Obama dirbo Niujorke, paskui įsitraukė į veiklą Čikagos pietinėje dalyje, kur bendradarbiavo su bažnyčiomis, siekdamas pagerinti būsto sąlygas ir sukurti darbo mokymo programas bendruomenėje, kuri smarkiai nukentėjo nuo plieno gamyklų uždarymo. 1988 m. jis įstojo į Harvardo teisės mokyklą. Grįžęs į Čikagą, jis pradėjo dirbti nedidelėje advokatų kontoroje, kuri specializavosi pilietinių teisių srityje.
• 1992 m. B. Obama vedė Michelle Robinson, teisininkę, kuri taip pat mokėsi teisės Harvardo universitete. Jų dukterys Malia ir Sasha gimė atitinkamai 1998 m. ir 2001 m.
• 1996 m. B. Obama buvo išrinktas į Ilinojaus Senatą, o 2004 m. – į JAV Senatą. Tą vasarą Demokratų nacionaliniame suvažiavime jis pasakė didelio atgarsio sulaukusią kalbą. Kai kurie iš karto paskelbė jį būsimuoju prezidentu, tačiau dauguma nesitikėjo, kad tai įvyks dar kurį laiką. Nepaisant to, 2008 m. jis buvo išrinktas prieš Arizonos senatorių John McCain 365 ir 173 rinkėjų balsais. Išrinkus Baracką Obamą prezidentu, jis tapo pirmuoju afroamerikiečiu, užėmusiu šį postą.
• B. Obama susidūrė su daugybe iššūkių. Ekonomikos žlugimu. Karais Irake ir Afganistane. Terorizmo grėsme. Inauguruotas prieš maždaug 1,8 mln. žmonių minią, B. Obama pasiūlė precedento neturinčias federalines išlaidas ekonomikai atgaivinti. Tikėjosi atnaujinti Amerikos autoritetą pasaulyje. Per pirmąją kadenciją pasirašė tris svarbius įstatymus. Ekonomikos skatinimo bendrąjį įstatymą. Teisės aktus, kuriais sveikatos priežiūra tapo prieinamesnė. Teisės aktus, kuriais reformuojamos šalies finansų institucijos. B. Obama siekė priimti teisingo moterų darbo užmokesčio įstatymą. Finansų reformos teisės aktus. Vartotojų apsaugos priemones. 2009 m. B. Obama tapo ketvirtuoju prezidentu, gavusiu Nobelio taikos premiją.
• 2012 m. jis buvo perrinktas 332 rinkėjų balsais prieš 206 rinkėjų balsus, nugalėjęs buvusį Masačusetso gubernatorių Mittą Romney. Artimieji Rytai išliko svarbiausiu užsienio politikos iššūkiu. B. Obama stengėsi suvaldyti priešišką Iraną, sudarydamas sutartį, kuri trukdė jam kurti branduolinius ginklus. B. Obamos administracija taip pat patvirtino 195 valstybių pasirašytą klimato kaitos susitarimą, kuriuo siekiama sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą ir sulėtinti visuotinį atšilimą.
Kūrybos bruožai
Savo memuaruose „Mano tėvo svajonės“ (1995) B. Obama aprašo sudėtingus savo tapatybės atradimo paauglystėje klausimus. „Pažadėtoje žemėje“ (2020) B. Obama kviečia į kelionę, pradedant jo ankstyvaisiais politiniais siekiais ir baigiant pergale pirminiuose rinkimuose Ajovoje. Autorius pasakoja apie priešiškas jėgas, su kuriomis susidūrė šalyje ir užsienyje. Apie tai, kaip gyvenimas Baltuosiuose rūmuose paveikė jo šeimą. Apie asmenines dvejones ir nusivylimus.