Deborah Feldman

„Trokštu valdžios, bet ne tam, kad viešpataučiau kitiems, o tik tam, kad galėčiau valdyti save.“

Deborah Feldman (g. 1986) – Berlyne, Vokietijoje gyvenanti vokiečių kilmės amerikiečių rašytoja. Jos 2012 m. išleista autobiografinė knyga „Neortodoksiška“ sulaukė milžiniško pasisekimo. Joje pasakojama apie D. Feldman pabėgimą iš ultraortodoksų bendruomenės Brukline, Niujorke. Pagal knygą buvo sukurtas 2020 m. „Netflix" miniserialas tuo pačiu pavadinimu.

Deborah Feldman

19,25€

Turime sandėlyje

Deborah Feldman

15,36€

Turime sandėlyje

2 prekės

Biografija

Gimė 1986 m. rugpjūčio 17 d. Niujorke, JAV.

Užaugo Brukline, priklausydama chasidų Satmar grupei. Jos tėvas turėjo psichikos sutrikimų. Tėvo šeima suorganizavo jam santuoką su D. Feldman motina. Ją D. Feldman apibūdino kaip protingą moterį, kuri buvo bendruomenės atstumtoji, nes buvo Vokietijos žydų kilmės. Jos motina gimė Mančesteryje pabėgėlių iš Vokietijos šeimoje. D. Feldman, tyrinėdama motinos šeimą, išsiaiškino, kad vienas iš motinos senelių iš tėvo pusės buvo ne žydų kilmės vokietis, kuris bandė visiškai integruotis į pagonių visuomenę. D. Feldman augino seneliai, abu išgyvenę Holokaustą, po to, kai motina paliko bendruomenę ir prisipažino esanti lesbietė, o jos psichikos sutrikimų turintis tėvas negalėjo jos auginti vienas. Kaip ir visi bendruomenės vaikai, D. Feldman buvo auklėjama pamaldžiai, kalbėjo jidiš kalba, jai buvo draudžiama lankytis viešojoje bibliotekoje. Negavusi tipiško amerikietiško išsilavinimo, ji po lova slėpė bendruomenės draudžiamas knygas. Būdama 17 metų ji sudarė sutartą santuoką, o 19 metų tapo motina. 

D. Feldman teigia, kad sūnaus gimimas buvo lūžio taškas dėl pasilikimo chasidų bendruomenėje. 2006 m. ji su vyru išsikraustė iš Viljamsburgo ir, pasakiusi vyrui, kad norėtų lankyti verslo kursus, kurie papildytų jų pajamas, pradėjo studijuoti literatūrą Bronksvilyje.

Įstojusi į koledžą, ji pasistengė įgyti diplomą, kad galėtų užmegzti ryšius su išoriniu pasauliu. Ji taip pat pradėjo nešioti džinsus ir aukštakulnius, pažeisdama griežtą chasidų aprangos kodą. 2006 m. ji išvyko su sūnumi, palikdama vyrą ir nutraukdama visus ryšius su chasidų bendruomene. Tais metais du mėnesius gyveno pas draugus ir konsultavosi su teisininkais, kad neprarastų sūnaus globos.

2014 m. D. Feldman persikėlė į Berlyną, kur toliau dirbo rašytoja. 2014 m. jos pirmas apsilankymas mieste buvo labai neramus, atsižvelgiant į jos šeimos istoriją ir Berlyno nacistinę praeitį. Tačiau antrojo vizito metu miestas ją sužavėjo savo atvirumu, pabėgėlių priėmimu ir daugybe knygynų. Po pirmosios vasaros, praleistos šiame mieste, ji pasiryžo jame pasilikti. Ji greitai prisitaikė kalbėti ir rašyti vokiškai dėl kalbos panašumo į jidiš kalbą. Ji gyvena Berlyne su savo draugu vokiečiu, kuris nėra žydas.

D. Feldman pradėjo rašyti tinklaraštį, o 2012 m. išleido autobiografiją „Neortodoksiška“, kuri tapo bestseleriu ir 2013 m. buvo išversta į hebrajų kalbą. Knyga buvo išversta į vokiečių kalbą ir gerai įvertinta vokiečių kritikų, todėl D. Feldman dalyvavo įvairiose Vokietijos televizijos pokalbių laidose.

Kūrybos bruožai

Knygoje „Neortodoksiška“ D. Feldman atsiminimus suskirstė į devynis skyrius. Kiekvieną iš skyrių pavadinimų įkvėpė atitinkamo skyriaus pradžioje pateiktas epigrafas. Epigrafai paimti iš knygų, kurias D. Feldman skaitė tuo savo gyvenimo laikotarpiu, kurį aprašo kiekviename skyriuje. Šie pavadinimai ir epigrafai ne tik iliustruoja autorės prisirišimą prie literatūros, bet ir parodo jos laipsnišką intelektualinę ir emocinę kelionę, siekiant atrasti ir užsitikrinti nepriklausomybę už chasidų bendruomenės ribų. Devynis skyrius pradeda įžanginis prologas, o uždaro baigiamasis epilogas bei pratarmė.