Gary Chapman
„Atleidimas nėra jausmas, tai yra įsipareigojimas.“
Dr. Garis Čapmanas (Gary Chapman, g. 1938) – gerai žinomas santuokos konsultantas ir santuokos seminarų vadovas. G. Chapmanas nuo pat savo karjeros pradžios tiesiogiai dalyvauja realaus gyvenimo šeimų konsultavime. Jo nacionaliniu mastu sinchronizuojamos radijo laidos transliuojamos „Moody Radio Network“ ir daugiau kaip 400 filialų radijo stočių. „5 meilės kalbos“ yra viena populiariausių G. Chapmano knygų, kuri jau daugelį metų pirmauja įvairiuose bestselerių sąrašuose. Jos parduota daugiau nei dvidešimt milijonų egzempliorių, o nuo 2007 m. ji yra „New York Times“ bestselerių sąraše. Kitas garsus autoriaus kūrinys – „7 meilės dėsniai“.
Biografija
• Gimė 1938 m. sausio 10 d. China Grove, Šiaurės Karolinoje.
• Baigė Moody Biblijos institutą, Wheatono koledže ir Wake Foresto universitete įgijo antropologijos bakalauro ir menų magistro laipsnius. Jis taip pat įgijo religinio ugdymo magistro ir filosofijos daktaro laipsnius suaugusiųjų ugdymo srityje Pietvakarių baptistų teologinėje seminarijoje.
• 1971 m. prisijungė prie Kalvarijos baptistų bažnyčios Vinston-Saleme, Šiaurės Karolinoje, personalo ir dalijasi mokymo bei rūpinimosi šeima pareigomis.
• Bene labiausiai žinomas dėl savo koncepcijos „Penkios meilės kalbos“, padedančios žmonėms išreikšti ir priimti meilę, kuri galima viena iš penkių kalbų: patvirtinimo žodžiais, kokybišku laiko praleidimu, dovanų gavimu, tarnystės veiksmais arba fiziniu prisilietimu. Čapmanas teigia, kad nors kiekviena iš šių kalbų tam tikru mastu patinka visiems žmonėms, žmogus paprastai kalba viena pagrindine kalba. Tačiau visos jos yra reikšmingos ir gali būti suskirstytos pagal svarbą atlikus meilės kalbos profilį.
• Pirmoji iš daugelio knygų, propaguojančių minėtą koncepciją, pirmą kartą išleista 1992 m. Knygos anglų kalba parduota daugiau kaip 11 milijonų egzempliorių, ji išversta į 49 kitas kalbas, o 2015 m. leidimas nuolat patenka į perkamiausių knygų šimtuką „Amazon“. Nuo 2007 m. vasario mėn. ji taip pat nuolat patenka į „New York Times“ bestselerių sąrašo knygų penketuką, kartais užimdama pirmąją vietą.
• Jis taip pat yra parašęs „Penkių meilės kalbų“ koncepcijos knygas, skirtas vaikų ir paauglių tėvams, vienišiems suaugusiesiems ir specialią versiją vyrams. Kartu su daktare Jennifer Thomas jis parašė knygą „Penkios atsiprašymo kalbos“ (angl. „The Five Languages of Apology“), kurioje daugiausia dėmesio skiriama atsiprašymo teikimui ir priėmimui. Be to, Chapmanas kartu su daktaru Paulu White'u parašė knygą „Penkios dėkingumo kalbos darbe“, kurioje šios sąvokos taikomos santykiams darbe. Chapmanas keliauja po pasaulį vesdamas seminarus apie santuoką, šeimą ir santykius, o jo radijo laidos transliuojamos daugiau nei 400 radijo stočių.
• Jis yra vedęs Karolyn J. Chapman, turi du suaugusius vaikus: Šeli ir Dereką.
Kūrybos bruožai
„Penkios meilės kalbos“ – šioje knygoje aprašomi penki bendri romantiškų partnerių meilės išraiškos ir išgyvenimo būdai, kuriuos Chapmanas vadina „meilės kalbomis“. Tai tarnystė, dovanų teikimas, fizinis prisilietimas, kokybiškas laikas ir patvirtinimo žodžiai. Pateikiama pavyzdžių iš jo konsultavimo praktikos, taip pat klausimų, padedančių nustatyti savo meilės kalbas. Pagal Čapmano teoriją kiekvienas žmogus turi vieną pirminę ir vieną antrinę meilės kalbą.
Čapmanas siūlo, kad norint atrasti kito žmogaus meilės kalbą, reikia stebėti, kaip jis išreiškia meilę kitiems, ir analizuoti, kuo dažniausiai skundžiasi bei ko dažniausiai prašo iš savo antrosios pusės. Jis teigia, kad žmonės iš prigimties linkę meilę dovanoti taip, kaip jiems labiau patinka meilę gauti, o geresnio poros bendravimo galima pasiekti, kai asmenys vienas kitam gali parodyti rūpestį meilės kalba, kurią gavėjas supranta.