Isaac Asimov

„Žmonės, kurie mano, kad viską žino, labai erzina tuos, kurie išties žino.“

Isaac Asimov (Aizekas Azimovas, 1920-1992) – amerikiečių rašytojas, Bostono universiteto biochemijos profesorius. Gyvenimo metais I. Asimovas buvo laikomas vienu iš didžiojo trejeto mokslinės fantastikos rašytojų, kartu su Robertu A. Heinleinu ir Arthuru C. Clarke'u. Buvo produktyvus rašytojas, parašė arba redagavo daugiau kaip 500 knygų. Jis taip pat parašė apie 90 000 laiškų ir atvirukų. I. Asimovas labiausiai žinomas dėl savo mokslinės fantastikos, tačiau jis taip pat rašė fantastiką ir negrožinės literatūros. Bene populiariausi autoriaus kūriniai: „Fondas“, „Antrasis fondas“, „Aš, robotas“.

Isaac Asimov

13,65€

Turime sandėlyje

Isaac Asimov

15,00€

Turime sandėlyje

Isaac Asimov

9,90€

Rezervuoti ir atsiimti knygyne

Isaac Asimov

12,41€

Rezervuoti ir atsiimti knygyne

4 prekės

Biografija

Gimė 1920 m. sausio 2 d. Petrovičiuose, Rusijoje, Anos Rachel Berman ir Judaho Asimovo šeimoje. Šeima emigravo į Jungtines Amerikos Valstijas, kai I. Asimovas buvo dar visai mažas, ir apsigyveno rytiniame Niujorko Bruklino rajone.

Judahui priklausė kelios saldainių parduotuvės ir jis kvietė sūnų dirbti jose, kai šis dar buvo mažas. I. Asimovas nuo mažens mėgo mokytis, pats išmoko skaityti būdamas penkerių metų. Netrukus išmoko jidiš, o būdamas 15 metų baigė vidurinę mokyklą ir įstojo į Kolumbijos universitetą. 1939 m. jis įgijo mokslų bakalauro laipsnį, o vėliau toje pačioje institucijoje gavo magistro ir daktaro laipsnius. 

1942 m. susituokė su Gertrūda Blugerman.

1949 m. pradėjo dirbti Bostono universiteto Medicinos mokykloje, kur 1955 m. įsidarbino biochemijos docentu. Galiausiai septintojo dešimtmečio pabaigoje jis tapo universiteto profesoriumi, nors tuo metu jau buvo atsisakęs nuolatinio dėstymo ir tik retkarčiais skaitė paskaitas.

Tačiau net ir turint nepriekaištingus akademinius pasiekimus, profesoriaus aistra buvo rašymas plačiajai auditorijai. Pirmasis parduotas I. Asimovo apsakymas „Marooned Off Vesta“ buvo išspausdintas 1938 m. žurnale „Amazing Stories“. 1950 m. jis išleido savo pirmąją knygą – mokslinės fantastikos romaną „Pebble in the Sky“ (liet. „Akmenukas danguje“) – pirmąją iš eilės knygų, kurios žymėjo itin produktyvią rašytojo karjerą.

Įtakinga vizija pasirodė su kitu 1950 m. išleistu leidiniu – apsakymų rinkiniu „Aš, robotas“, kuriame buvo nagrinėjami žmogaus ir konstruktoriaus santykiai bei pateikiami trys robotikos dėsniai. Po kelių dešimtmečių šis apsakymas bus adaptuotas kino hitui su Willu Smithu. 

1951 m. pasirodė dar vienas fundamentalus kūrinys – romanas „Fondas“, kuriame nagrinėjama Galaktikos imperijos pabaiga ir statistinis rezultatų prognozavimo metodas, žinomas kaip psichoistorija. Po šios istorijos pasirodė dar du veikalai – „Fondas ir imperija“ (1952) ir „Antrasis fondas“ (1953).

I. Asimovas taip pat garsėjo tuo, kad rašė knygas įvairiausiomis temomis, nesusijusiomis su moksline fantastika, nagrinėdamas tokias temas kaip astronomija, biologija, matematika, religija ir literatūrinė biografija. Didžiąją laiko dalį jis praleido vienatvėje, dirbdamas prie rankraščių. Iki 1984 m. gruodžio mėn. jis buvo parašęs 300 knygų, o galiausiai parašė beveik 500 knygų.

I. Asimovas mirė 1992 m. balandžio 6 d. Niujorke, būdamas 72 metų, nuo širdies ir inkstų nepakankamumo. Jis kovojo su AIDS, kuria užsikrėtė perpilant kraują šuntavimo operacijos metu. Jį pergyveno du vaikai ir antroji žmona Janet Jeppson.

Per savo karjerą I. Asimovas pelnė kelias Hugo ir Nebula premijas, taip pat sulaukė mokslo institucijų pagyrimų. Viename interviu per televiziją jis pareiškė, kad tikisi, jog jo idėjos gyvuos ir po jo mirties. Jo noras išsipildė, pasaulis ir toliau apmąsto jo literatūrinį bei mokslinį palikimą.

Kūrybos bruožai

I. Asimovas garsėja aiškiu ir glaustu rašymo stiliumi. Autorius pasižymi gebėjimu paaiškinti sudėtingas idėjas taip, kad jos būtų prieinamos plačiajai skaitytojų auditorijai, dažnai savo mintis iliustruodamas analogijomis bei pavyzdžiais.

Mokslinės fantastikos kūriniuose I. Asimovo rašymo stilius dažnai siužetinis, akcentuojant mokslinį tikslumą ir loginį nuoseklumą. Jo pasakojimuose paprastai yra pagrindinis veikėjas, kuris turi išspręsti problemą arba įveikti iššūkį, pasitelkdamas pažangias technologijas arba mokslo žinias.

Negrožiniuose kūriniuose, pavyzdžiui, mokslo populiarinimo knygose, I. Asimovas rašė labiau didaktiniu stiliumi, daugiausia dėmesio skirdamas sudėtingoms mokslinėms sąvokoms paaiškinti taip, kad jas būtų lengva suprasti.

I. Asimovo kūriniai populiarūs ir įtakingi iki šiol, o jis pats laikomas vienu svarbiausių XX a. rašytojų.