Klaus Schwab
„Naujajame pasaulyje ne didelė žuvis ėda mažą žuvį, o greita žuvis ėda lėtą žuvį.“
Klausas Martinas Schwabas (g. 1938) – vokiečių inžinierius, ekonomistas, Pasaulio ekonomikos forumo (WEF) įkūrėjas. Nuo pat organizacijos įkūrimo 1971 m. jis eina WEF pirmininko pareigas. Be kitų apdovanojimų, K. Schwabas apdovanotas Prancūzijos Garbės legiono ordinu, Vokietijos nacionalinio ordino Didžiuoju kryžiumi su žvaigžde ir Japonijos Tekančios saulės ordino Didžiuoju kordonu. Jam suteikta Dano Davido premija. Karalienė Elžbieta II jį įšventino į Švento Mykolo ir Švento Jurgio ordino riterius. K. Schwabui suteiktas ne vienas garbės daktaro vardas. Jį suteikė tokios institucijos kaip Londono ekonomikos mokykla, Singapūro nacionalinis universitetas, Korėjos pažangusis mokslo ir technologijų institutas. K. Schwabas yra Miuncheno futbolo klubo „Bayern“ garbės narys. Autorius savo įžvalgomis dalinasi knygoje „Ketvirtoji pramonės revoliucija“.
Biografija
• Gimė 1938 m. kovo 30 d. Ravensburge, Eugeno Vilhelmo Schwabo ir Erikos Epprecht šeimoje. Jo tėvai Trečiojo reicho laikais persikėlė iš Šveicarijos į Vokietiją, kad tėvas galėtų užimti „Escher Wyss AG“ direktoriaus pareigas. 1944 m. šeimą stebėjo gestapas. Jis tardė motiną (kilusią iš Ciuricho) už tai, kad viešai kalbėjo šveicariškai. K. Schwabas buvo auklėjamas kaip katalikas. Jis yra Vokietijos pilietis, nors turi tris senelius šveicarus ir du brolius šveicarus.
• Lankė 1-ąją ir 2-ąją pradinės mokyklos klasę Šveicarijoje, Wädenswil Au ZH rajone. Po Antrojo pasaulinio karo šeima grįžo į Vokietiją. Ten K. Schwabas lankė Ravensburgo Spohno gimnaziją iki 1957 m., kol išlaikė abitūros egzaminą.
• 1961 m. baigė mechanikos inžinieriaus studijas Šveicarijos federaliniame technologijos institute Ciuriche. Jis jam suteikė inžinerijos mokslų daktaro laipsnį. Fribūro universitete jam buvo suteiktas ekonomikos daktaro laipsnis. Harvardo universiteto Džono F. Kenedžio Vyriausybės mokykloje – viešojo administravimo magistro laipsnis.
• Nuo 1971 m. vedęs buvusią savo asistentę Hildę Schwab. Vestuvės įvyko Sertigo slėnyje. Reformatų bažnyčioje. Pora gyvena Šveicarijoje, Kolonijoje. Turi du suaugusius vaikus: Nicole (gim. 1975/76 m.) ir Olivjė. Nicole yra viena iš Lyčių lygybės projekto įkūrėjų.
• 1972-2003 m. Ženevos universiteto verslo politikos profesorius. Nuo to laiko yra šio universiteto garbės profesorius.
• 1979 m. paskelbė Pasaulinio konkurencingumo ataskaitą. Kasmetinę ataskaitą, kurioje ekonomistų komanda vertina viso pasaulio šalių produktyvumo didinimo ir ekonomikos augimo galimybes.
Kūrybos bruožai
K. Schwabas yra kelių knygų autorius arba bendraautoris. Kai kurie jį laiko suinteresuotųjų šalių kapitalizmo evangelistu. 2016 m. jo parašytos knygos tema – ketvirtoji pramonės revoliucija. Dar viena iš jo išpopuliarintų idėjų. 2017 m. sausį Stevenas Poole'as laikraštyje „The Guardian“ kritikavo K. Schwabo knygą nurodydamas, kad daiktų internetą tikriausiai bus galima nulaužti. Jis K. Schwabą už tai, kad jis parodo, jog ateities technologijos gali būti panaudotos geriems arba blogiems tikslams. Tačiau neišsako savo pozicijos šiais klausimais. Siūlo tik miglotas politines rekomendacijas. Politologas Klausas-Gerdas Giesenas teigė, kad dominuojanti ketvirtosios pramonės revoliucijos ideologija yra transhumanizmas.