Mark Solonin
„Ketvirtojo dešimtmečio pabaigoje Sovietų Sąjunga gyveno karo – neišvengiamo ir artimo – laukimu.“
Markas Semionovičius Soloninas (g. 1958) – rusų rašytojas, daugelio knygų apie Antrąjį pasaulinį karą autorius. Pagal išsilavinimą aviacijos inžinierius. Nuo 2016 m. gyvena Estijoje. M. Solonin vertinamas prieštaringai dėl savo knygų. Kai kurie teigia, jog jos yra pseudoistorinės ir remia tokius kūrinius kaip Viktoro Suvorovo „Ledlaužis“ apie Antrojo pasaulinio karo pradžią. Žymūs M. Solonin leidiniai: „1941-ųjų birželis. Galutinė diagnozė”, „Birželio 25-oji: kvailystė ar agresija prieš Suomiją”, „Katastrofos chronologija”.
Biografija
• Gimė 1958 m. gegužės 29 d. Kuibyševe, Sovietų Sąjungoje.
• Dar mokyklos laikais suprato, kad sovietinė visuomenė neturi nieko bendra su „išsipildžiusia žmonijos svajone“. Mėgo istoriją, o vidurinės mokyklos diplomas su puikiais pažymiais suteikė teisę būti priimtam praktiškai į bet kurį universitetą. Tačiau M. Solonin neturėjo iliuzijų dėl profesionalaus sovietų istoriko perspektyvų atlikti sąžiningus nešališkus tyrimus. Todėl vietoj to pasirinko aviacijos inžineriją.
• 5 metus praleido Kuibyševo aviacijos institute. Po to dar 6 metus dirbo lėktuvų konstruktoriumi.
• 1984-1985 m. ranka rašė savo pirmąją istorinę studiją – požiūrį į 1939-1941 m. įvykius. Padarė išvadą, kad pradinėje Antrojo pasaulinio karo dalyje SSRS veikė kaip agresorė, pradedant nuo įsiveržimo į Lenkiją 1939 m. rugsėjį. Vargu ar tai buvo novatoriškas akademinis darbas: Rytų Europos padalijimas tarp Hitlerio ir Stalino buvo visuotinai žinomas Vakarų istorikams. Tačiau M. Solonin sąsiuvinio turinys tikrai atitiko Sovietų Rusijos baudžiamojo kodekso 190 paragrafą: „Žinomai melagingų prasimanymų, šmeižiančių sovietų valstybinę santvarką, platinimas“. Jei apie sąsiuvinio egzistavimą būtų sužinojęs KGB, M. Solonin būtų turėjęs daug nemalonumų.
• 1985 m. į valdžią atėjęs M. Gorbačiovas paskelbė „glasnost“ (atvirumo) ir „perestroikos“ (pertvarkos) erą. M. Solonin savo mieste organizavo pirmuosius nepriklausomus politinius klubus ir antikomunistinius mitingus. Išėjo iš darbo, nes buvo susipažinęs su karinėmis paslaptimis (KGB tebeturėjo nemažai galių, ir M. Solonin buvo galima lengvai apkaltinti šnipinėjimu). M. Solonin tapo angliakasiu katilinėje už menką atlyginimą, bet turėdamas daug laisvo laiko.
• 1988 m. vietiniuose laikraščiuose pavyko paskelbti keletą straipsnių, paremtų M. Solonin užrašų knygelės studijomis apie Molotovo-Ribbentropo paktą. M. Solonin taip pat skaitė pranešimą vietiniame universitete.
• Nuo 2016 m. gyvena Estijoje.
Kūrybos bruožai
M. Solonin teigia, kad retrospektyviai vertinant, sunku pasakyti, kas padėjo į 1941 m. karinę katastrofą pažvelgti visiškai naujai. Greičiausiai tai buvo 1993 m. Rusijos kariuomenės Generalinio štabo Karo istorijos valdybos paskelbta statistinė studija „Išslaptinta: SSRS ginkluotųjų pajėgų nuostoliai karuose, kariniuose veiksmuose ir kariniuose konfliktuose“. M. Solonin knygų rusų kalba parduota daugiau kaip 180 000 egzempliorių. Vėliau jos buvo išverstos ir išleistos Estijoje, Lenkijoje, Lietuvoje, Slovakijoje, Čekijoje.