Matthew McConaughey

„Mes visi kartkartėmis įklimpstame į šūdą. Mes atsitrenkiame į kliūtis, pasimetame, susergame, negauname to, ko norime, gyvenime patiriame tūkstančius „galėjau padaryti geriau“ ir „norėčiau, kad taip nebūtų atsitikę“. Neišvengiamai patenkame į šūdą, todėl arba laikykime tai sėkme, arba sugalvokime, kaip tai daryti rečiau.“

Matthew Davidas McConaughey ( g. 1969) – amerikiečių aktorius. Jo debiutinis vaidmuo buvo antraplanis komedijoje apie brendimą „Dazed and Confused“ (1993). Po kelių antraplanių vaidmenų pirmą kartą jam pavyko suvaidinti pagrindinį vaidmenį teisinėje dramoje „Metas žudyti“ (angl. „A Time to Kill“, 1996). Vėliau jis atliko pagrindinius vaidmenis mokslinės fantastikos filme „Kontaktas“ (angl. „Contact“, 1997), istorinėje dramoje „Amistadas“ (angl. „Amistad“, 1997) ir kariniame filme „U-571“ (2000). Be to, M. McConaughey yra išleidęs bestselerį „Žalia šviesa“.

Matthew McConaughey

26,73€

Turime sandėlyje

1 prekės

Biografija

Jaunystė ir studijų metai

Gimė 1969 m. lapkričio 4 d. Uvalde, Teksase, JAV.

McConaughey, jauniausias iš trijų sūnų, gimusių naftotiekio tiekėjo ir mokytojos šeimoje, užaugo Longvėjuje, Teksase. 

Jis įstojo į Teksaso universitetą Ostine, iš pradžių ketindamas studijuoti teisę. Galiausiai jis perėjo į filmų gamybą ir 1993 m. baigė bakalauro studijas. Tuo metu jis jau buvo pradėjęs filmuotis reklamose ir gavo egzistencialistinių polinkių turinčio lotyno vaidmenį režisieriaus Richardo Linklaterio komedijoje apie vidurinę mokyklą „Apstulbęs ir sumišęs“ (angl. „Dazed and Confused“, 1993). Iš pradžių vos kelių eilučių vaidmuo buvo išplėstas, kad simpatiškam nevykėliui būtų skirta daugiau ekrano laiko. 

Vaidmenys filmuose

Pagrindinį advokato, ginančio juodaodį vyrą (vaidino Samuelis L. Jacksonas), kaltinamą dviejų baltųjų vyrų, išprievartavusių jo dukterį, nužudymu, vaidmenį McConaughey atliko filme „Metas žudyti“ (1996), sukurtame pagal to paties pavadinimo Johno Grishamo romaną. Jis romantiškai ir filosofiškai juokavo su Jodie Foster filme „Kontaktas“ (angl. „Contact“, 1997), sukurtame pagal Carlo Sagano romaną apie bendravimą su ateiviais, o Linklaterio filme „Niutono berniukai" (angl. „The Newton Boys“, 1998) suvaidino vieną iš brolių. Jo vaidybą komedijoje „EDtv“ (1999) apie vyrą, kuris anksti tampa realybės televizijos žvaigžde, nustelbė Jimo Carrey vaidmuo panašaus pobūdžio filme „Trumeno šou“ (angl. „The Truman Show“), pasirodžiusiame metais anksčiau. Panašiai buvo ignoruojamas ir jo vaidmuo, kai jis suvaidino užsispyrusį leitenantą Antrojo pasaulinio karo trileryje apie povandeninį laivą „U-571“ (2000). 

McConaughey suvaidino keletą širdžių ėdikų romantinėse komedijose: „Vedybų planuotoja“ (2001), „Kaip atsikratyti vaikino per 10 dienų“ (2003), „Kvailių auksas“ (2008). Vaidindamas su pagrindinėmis aktorėmis Jennifer Lopez, Kate Hudson ir Sarah Jessica Parker, McConaughey įrodė, kad pritraukia tiek pat dėmesio dėl savo tvirto kūno sudėjimo ir šmaikščios šypsenos, kiek ir dėl savo aktorinių sugebėjimų. Kiti tuo laikotarpiu sukurti filmai: nuotykių filmas „Sachara“ (2005) ir Holivudo satyra „Griaustinis tropikuose“ (2008).

McConaughey sugrįžo prie rimtesnių darbų su teisine drama „Advokatas iš Linkolno“ (angl. „The Lincoln Lawyer“, 2011), kurioje jis vaidino advokatą, vykdantį verslą iš automobilio galinės sėdynės. Vėliau jis įsijautė į klastingo žudiko vaidmenį filme „Žudikas Džo“ (angl. „Killer Joe“, 2011), sukurtame pagal Tracy Lettso pjesę. Toliau McConaughey vaidino uždarą reporterį šmaikščiame komiškame pietietiškame filme „The Paperboy“ (2012), šiurkščiai akiplėšišką žudiką pasakojime apie brendimą „Purvas“ (2012) ir vyriško striptizo klubo savininką garsioje Steveno Soderbergho dramoje „Magiškasis Maikas“ (2012).

Filme „Dalaso pirkėjų klubas“ (angl. „Dallas Buyers Club“, 2013) jis suvaidino Roną Vudrufą (Ron Woodroof) – vyrą, kuris, sužinojęs, kad užsikrėtė šia liga ir negali legaliai gauti gyvybiškai svarbaus gydymo, pradeda verslą, susijusį su ŽIV/AIDS vaistų kontrabanda į Jungtines Valstijas. Šis vaidmuo, dėl kurio McConaughey numetė apie 40 kilogramų, pelnė jam daugybę apdovanojimų, įskaitant „Oskaro“ apdovanojimą už geriausią vyro vaidmenį. Vėliau jis vaidino filmuose „Tarp žvaigždžių“ (angl. „Interstellar“, 2014 m.) – kosminio laivo, ieškančio kitos gyvenamos planetos, pilotas, filme „Karys iš Džounso“ (angl. „Free State of Jones“, 2016) – konfederatų kareivis, kurstantis sukilimą už unionistų principus, ir filme „Auksas“ (Gold, 2016) – brakonierius ieškotojas, kuris praturtėja Indonezijos džiunglėse. McConaughey taip pat įgarsino samurajaus vabalą filme „Kubo ir dvi stygos“ (angl. „Kubo and the Two Strings“, 2016) ir koalą filmuose „Dainuok“ (angl. „Sing“, 2016) ir „Dainuok 2“ (angl. „Sing 2“, 2021).

Vėliau McConaughey vaidino piktadarį burtininką filme „Tamsusis bokštas“ (angl. „The Dark Tower“, 2017), populiarios Stepheno Kingo knygų serijos ekranizacijoje, ir paauglio FTB informatoriaus bei narkotikų prekeivio tėvą filme „Baltasis Rikas“ (angl. „White Boy Rick“, 2018). Tarp 2019 m. McConaughey filmų – trileris „Apgaulinga ramybė“ (angl. „Serenity“), kuriame jo personažą buvusi žmona (Anne Hathaway) įkalbinėja įvykdyti žmogžudystę; „The Beach Bum“, kuriame jis suvaidino žolę rūkantį poetą; ir „Džentelmenai“ (angl. „The Gentlemen“) – kriminalinė drama apie narkotikų karalių, bandantį parduoti savo marihuanos imperiją.

Darbai televizijoje ir rašymas

Tarp McConaughey darbų televizijoje – nihilistinio policininko, tiriančio okultinę žmogžudystę, vaidmuo (2014 m.) HBO televizijos dramoje „Tikras detektyvas“ (angl. „True Detective“).

2020 m. McConaughey išleido memuarų knygą „Žalia šviesa“, kurioje pateikė įvairių gyvenimo pamokų.

Kūrybos bruožai

Būdamas berniukas McConaughey rašė poeziją, o vėliau pradėjo rašyti apsakymus. Būtent šis polinkis pasakoti istorijas galiausiai atvedė jį į karjerą Holivude.

McConaughey knyga „Žalia šviesa“ parašyta negrožinio pasakojimo stiliumi. Kiekviena scena paremta ankstesniąja ir turi tam tikrą siužetinę liniją. Knygoje yra įtampos, stiprių emocijų ir paslapties. McConaughey pridėjo kūrybišką posūkį: tarp skyrių jis įmeta paties sukurtus „receptus“, „lipdukus ant bamperio“ ir „užrašus sau“. Šie receptai, lipdukai ir užrašai sau – nuo absurdiškų, juokingų iki giliai filosofinių. Tai meniškai maloni literatūrinė priemonė, primenanti epigrafą, tačiau McConaughey jai suteikia unikalų posūkį.