Mūza RUBACKYTĖ
„Menininkas negali būti apolitiškas ir atsiriboti nuo pasaulyje vykstančio pragaro.”
Mūza Marija Rubackytė-Golay (g. 1959) – Lietuvos pianistė, muzikos pedagogė, kultūros veikėja, Lietuvos muzikų sąjungos narė. M. Rubackytė 2022 m. išleido autobiografinę knygą „Gimusi po fortepijonu“.
Biografija
• Gimė 1959 m. gegužės 19 d. Kaune, muzikų šeimoje. Prosenelė buvo pianistė, senelis – mėgėjų orkestro įkūrėjas ir dirigentas, matematikas. Mama ir teta – pianistės, tėvas – operos dainininkas
• Gyveno Kaune, Žaliakalnyje, Lietuvių gatvėje. 1965–1973 m. mokėsi Vilniaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio meno mokykloje. 1973–1976 m. studijavo LSSR konservatorijoje (Jurgio Karnavičiaus klasėje). 1978 m. baigė Maskvos Piotro Čaikovskio konservatoriją (J. Fliero klasę), 1978–1981 m. šios konservatorijos asistentūrą stažuotę (M. Voskresenskio klasę).
• 1978–1987 m. LSSR konservatorijos Fortepijono katedros dėstytoja, nuo 1987 m. docentė. Nuo 1989 m. Europos konservatorijos Paryžiuje (Prancūzija) profesorė, nuo 2003 m. LMA profesorė.
• 1985 m. LSSR nusipelniusi artistė.
• 1997 m. suteiktas DLK Gedimino 3 laipsnio ordinas.
• 1998 m. įteiktas Garbės medalis „Už nuopelnus Lietuvos kultūrai“.
• 2006 m. skirta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija, Vyriausybės kultūros ir meno premija bei projekto „LT tapatybė“ prizas už tai, kad garsina Lietuvą pasaulyje.
• 2008 m. „Auksinio disko“ laureatė.
Kūrybos bruožai
„Gimusi po fortepijonu“ – unikali istorija apie muzikantės gyvenimą iš garsios pianistės lūpų. M. Rubackytė pasidalija savo vaikystės prisiminimais, gyvenimu su mama ir teta, kurios taip pat buvo dvi žymios pianistės. Ji apibūdina sudėtingus santykius su savo tėvu ir kaip mama bei teta pastebėjo jos muzikinį talentą. Pirmasis M. Rubackytės koncertas buvo su orkestru Nacionalinės filharmonijos Didžiojoje salėje, kai mergaitei buvo vos septyneri. Toliau sekė išbandymų kupinas gyvenimas Maskvoje, dalyvavimas tarptautiniuose konkursuose, daugybė koncertų ir situacijų, kai ji susidūrė su skirtingais pasauliais – sovietiniu ir Vakarų. Visa tai yra patraukli istorija apie gyvenimą, kuris nėra vien tik praleistas tarp fortepijono klavišų, bet pilnas įvykių, iššūkių ir didžiulių pasiekimų.