Rudyard Kipling

„Jokia kaina nėra per didelė už privilegiją turėti save.“

Josephas Rudyardas Kiplingas (Džozefas Radjardas Kiplingas, 1865-1936) – anglų rašytojas, apsakymų autorius, poetas ir žurnalistas. Jis gimė Britų Indijoje, kuri įkvėpė daugelį jo kūrinių. Tarp populiariausių R. Kiplingo grožinės literatūros darbų – „Džiunglių knyga“ ir „Džiunglių knyga 2”.

Rudyard Kipling

3,83€
4,50€

Turime sandėlyje

Rudyard Kipling

20,06€
23,60€

Turime sandėlyje

Rudyard Kipling

20,57€
24,20€

Turime sandėlyje

Išparduota

Rudyard Kipling

Išparduota

Išparduota

Rudyard Kipling

Išparduota

5 prekės

Biografija

Gimė 1865 m. gruodžio 30 d., Mumbajuje, Indijoje.

Didžioji vaikystės dalis buvo nelaiminga. Kai R. Kiplingui buvo šešeri, tėvai jį išsivežė į Angliją ir penkerius metus paliko globos namuose, kurių siaubą jis vėliau aprašė apsakyme. Po to jis mokėsi naujoje, nebrangioje ir prastesnėje internatinėje mokykloje. Ji persekiojo R. Kiplingą visą likusį gyvenimą ir yra aprašyta „Stalky & Co.“ (1899) bei kituose pasakojimuose: nevaldomas rojus, kuriame aukščiausi angliškojo švietimo tikslai pasiekiami tyčiojantis ir mušant.

1882 m. grįžo į Indiją, kur dirbo anglų-indų laikraščiuose. Literatūrinę karjerą pradėjo knyga „Departmental Ditties“ (1886), tačiau vėliau daugiausia išgarsėjo kaip apsakymų rašytojas.

Kai 1889 m. grįžo į Angliją, vos po metų buvo pripažintas vienu puikiausių to meto prozininkų. Jo šlovė padvigubėjo 1892 m., išleidus eilių rinkinį „Barrack-Room Ballads“, kuriame buvo tokie populiarūs eilėraščiai kaip „Gunga Din“ ir „Danny Deever“. Nuo anglų poeto lordo Byrono laikų tokia reputacija nebuvo pasiekta taip greitai. Kai 1892 m. mirė poetas laureatas Alfredas, lordas Tennysonas, galima sakyti, kad R. Kiplingas užėmė jo vietą liaudies vertinime.

1892 m. vedė Caroline Balestier, amerikiečių leidėjo ir rašytojo Wolcotto Balestier, su kuriuo bendradarbiavo, rašydamas nesėkmingą romaną „Naulahka“ (1892), seserį. Tais pačiais metais jauna pora persikėlė į Jungtines Valstijas ir apsigyveno ponios Kipling nuosavybėje Vermonte, tačiau kaimynai jų manieras ir požiūrį laikė nepriimtinais. Nesugebėję ar nenorėję prisitaikyti prie gyvenimo Amerikoje, 1896 m. Kiplingai grįžo į Angliją. 

1894 m. pasirodė „Džiunglių knyga“, tapusi vaikų literatūros klasika visame pasaulyje. 

1902 m. nusipirko namą Sasekse, kuris liko jo namais iki pat mirties. Sasekse parašė daugelį vėlesnių savo kūrinių, tarp jų – knygas „Puck of Pook's Hill“ (1906) ir „Rewards and Fairies“ (1910), du tomus, kurie, nors ir skirti dramatiškam Anglijos istorijos perteikimui, įkūnija kai kurias giliausias jo intuicijas. 

1907 m. gavo Nobelio literatūros premiją – pirmasis taip pagerbtas anglas. 

Pietų Afrikoje, kur jis praleido daug laiko, deimantų magnatas ir Pietų Afrikos valstybės veikėjas Cecilis Rhodesas jam padovanojo namą. Šis ryšys skatino R. Kiplingo imperialistines pažiūras, kurios metams bėgant vis stiprėjo. R. Kiplingo idėjos nesutapo su daugeliu to meto liberalių minčių, ir, senstant, jis vis labiau atsiskyrė nuo kitų.

Per Pirmąjį pasaulinį karą parašė keletą propagandinių knygų. 

1926 m. gavo Karališkosios literatūros draugijos aukso medalį, kuriuo iki jo buvo apdovanoti tik Scottas, Meredithas ir Hardy‘is.

Mirė 1936 m. sausio 18 d., Londone, Jungtinėje Karalystėje.

Kūrybos bruožai

R. Kiplingas garsėja gyvais aprašymais, dialogais ir šnekamosios kalbos vartojimu. Jis rašo tiesiai ir glaustai, akcentuodamas aiškumą ir paprastumą. R. Kiplingas taip pat žinomas dėl ironijos ir satyros, ypač pasakojimuose, kurių veiksmas vyksta kolonijinėje Indijoje. Jo kūriniuose dažnai gvildenamos imperializmo, nacionalinio identiteto ir kultūrų susidūrimo temos. Be to, Kiplingas geba kurti įsimintinus personažus, tokius kaip Mauglis iš „Džiunglių knygos“, ir į savo istorijas įtraukti folkloro bei mitologijos elementų.