Stefan Zweig

„Kokia baisi buvo ši tamsa, kokia pribloškianti ir kartu paslaptingai graži!“

Stefanas Zweigas (1881 – 1942) – austrų rašytojas, dramaturgas, žurnalistas ir biografas. Literatūrinės karjeros viršūnėje, XX a. 3-iajame ir 4-iajame dešimtmetyje, jis buvo vienas labiausiai verčiamų bei populiariausių rašytojų pasaulyje. Susipažinkite su S. Zweigo kūriniais: „Nepažįstamosios laiškas“, „Širdies nerimas“, „Vakarykštis pasaulis. Europiečio prisiminimai“.

Stefan Zweig

6,00€

Turime sandėlyje

Stefan Zweig

12,62€

Turime sandėlyje

Stefan Zweig

6,00€

Turime sandėlyje

Stefan Zweig

18,53€

Turime sandėlyje

6 prekės

Biografija

Gimė 1881 m. lapkričio 28 d.

Užaugo Vienoje, Austrijoje-Vengrijoje. 

Parašė istorines studijas apie žymius literatūros veikėjus, tokius kaip Honoré de Balzacas, Charlesas Dickensas ir Fiodoras Dostojevskis knygoje „Drei Meister“ (liet. „Trys meistrai“, 1920). Be kita ko, jis parengė Žozefo Fušė, Marijos Stiuart, Marijos Antuanetės ir kt. biografijas. Žinomiausias S. Zweigo grožinės literatūros kūrinys yra „Nepažįstamosios laiškas“ (1922).

1934 m. dėl nacių partijos įsigalėjimo Vokietijoje S. Zweigas emigravo į Angliją, 1940 m. trumpam persikėlė į Niujorką, o vėliau apsigyveno Brazilijoje. Paskutiniaisiais gyvenimo metais pareiškė, kad įsimylėjo šią šalį, ir parašė apie ją knygą. 

Bėgant metams S. Zweigas vis labiau nusivylė Europos ateitimi, o 1942 m. vasario 23 d. jis ir jo žmona Lotte buvo rasti negyvi nuo barbitūratų perdozavimo savo namuose Petropolyje; jie mirė ankstesnę dieną. 

Pagal S. Zweigo kūrinius sukurtos kelios kino ekranizacijos. Memuarų knyga „Vakarykštis pasaulis“ (vok. „Die Welt von Gestern“, 1942) pasižymėjo gyvenimo aprašymu paskutiniaisiais Austrijos-Vengrijos imperijos gyvavimo metais valdant Pranciškui Juozapui I ir buvo vadinama garsiausia knyga apie Habsburgų imperiją.

Kūrybos bruožai

XX a. 3-iajame ir 4-ajame dešimtmetyje S. Zweigas buvo žymus rašytojas, draugavęs su Arthuru Schnitzleriu ir Sigmundu Freudu. Jis buvo labai populiarus Jungtinėse Amerikos Valstijose, Pietų Amerikoje ir Europoje, tačiau britų visuomenė jį beveik ignoravo. Jo šlovė Amerikoje buvo sumenkusi iki XX a. 10-ojo dešimtmečio, kai kelios leidyklos (ypač „Pushkin Press“, „Hesperus Press“ ir „The New York Review of Books“) pradėjo stengtis, kad S. Zweigas vėl būtų spausdinamas anglų kalba, o leidykla „Plunkett Lake Press“ perleido elektronines jo negrožinės literatūros kūrinių versijas.

Tiesa, kritikų nuomonė apie S. Zweigo kūrybą smarkiai pasidalijusi tarp tų, kurie giria jo humanizmą, paprastumą bei veiksmingą stilių, ir tų, kurie kritikuoja jo literatūrinį stilių kaip skurdų, lengvą ir paviršutinišką. 

S. Zweigas geriausiai žinomas dėl savo novelių (ypač „Nepažįstamosios laiško“, kurį 1948 m. ekranizavo Maxas Ophülsas), romanų ir biografijų (itin Erazmo Roterdamiečio, Ferdinando Magelano ir Marijos, Škotijos karalienės, taip pat pomirtiniu tiražu išleistos Balzako biografijos). Jo 1932 m. parašytą karalienės Marijos Antuanetės biografiją „Metro-Goldwyn-Mayer“ ekranizavo kaip 1938 m. filmą, kuriame pagrindinį vaidmenį atliko Norma Shearer. Įdomu tai, kad vienu metu jo kūriniai be jo sutikimo buvo išleisti anglų kalba slapyvardžiu Stephen Branch (jo tikrojo vardo vertimas), kai vyravo antivokiškos nuotaikos.

S. Zweigo memuarai, „Vakarykštis pasaulis“, buvo baigti 1942 m., likus vienai dienai iki jo savižudybės. Knyga buvo plačiai aptarinėjama kaip pasakojimas apie tai, ką reiškė būti gyvam 1881 – 1942 m. Vidurio Europoje; leidinys susilaukė ir kritikų pagyrų, ir priešiško atmetimo.