Svetlana Aleksijevič
„Neapykanta visada gimdys dar didesnę neapykantą, o meilė gali sugriauti sienas tarp mūsų.“
Svetlana Aleksandrovna Aleksijevič (g. 1948) – baltarusių tiriamosios žurnalistikos žurnalistė, eseistė ir žodinės istorijos tyrinėtoja, rašanti rusų kalba. Ji apdovanota 2015 m. Nobelio literatūros premija „už polifoninius raštus – paminklą mūsų laikų kančiai ir drąsai“. Ji yra pirmoji rašytoja iš Baltarusijos, gavusi šią premiją. Reikšmingi S. Aleksijevič kūriniai: „Černobylio malda“, „Cinko berniukai", „Nemoteriškas karo veidas“.
Biografija
• Gimė 1948 m. gegužės 31 d. Vakarų Ukrainos Stanislavo mieste (nuo 1962 m. Ivano-Frankivskas) baltarusio tėvo ir ukrainietės motinos šeimoje, užaugo Baltarusijoje.
• Baigusi vidurinę mokyklą dirbo reportere keliuose vietiniuose laikraščiuose. 1972 m. baigė Baltarusijos valstybinį universitetą ir tapo literatūrinio žurnalo „Nyoman“ korespondente Minske.
• XX a. 9-ajame dešimtmetyje rezidavo Bavarijos viloje „Waldberta“ kaip menininkė.
• 1989 m. S. Aleksijevič knyga „Cinko berniukai“ apie žuvusius karius, cinko karstuose grįžusius iš 1979-1985 m. Sovietų Sąjungos ir Afganistano karo, tapo kontroversijos objektu, ji apkaltinta šmeižtu ir karių garbės išniekinimu. 1992-1996 m. S. Aleksijevič kelis kartus teista. Po Lukašenkos administracijos politinio persekiojimo ji išvyko iš Baltarusijos 2000 m. Tarptautinis prieglobsčio miestų tinklas pasiūlė jai prieglobstį, o per kitą dešimtmetį ji gyveno Paryžiuje, Geteborge ir Berlyne. 2011 m. S. Aleksijevič grįžo į Minską.
Kūrybos bruožai
S. Aleksijevič imasi išsamių interviu ir pokalbių su įvairių sluoksnių asmenimis, renka jų asmeninius liudijimus ir patirtis. Ji sutelkia dėmesį į paprastus žmones ir suteikia jiems balsą, dažnai nagrinėdama svarbius istorinius įvykius ar visuomenės problemas. Jos knygos sudarytos iš fragmentiškų pasakojimų, kuriuose daugybė balsų susipina į bendrą pasakojimą. Toks požiūris leidžia jai užfiksuoti žmonių išgyvenimų sudėtingumą ir įvairovę, taip pat istorinių įvykių niuansus.
Be to, S. Aleksijevič į savo kūrinius įtraukia žurnalistikos elementų. Ji garsėja kruopščiais tyrimais ir faktų tikrinimu, taip užtikrindama pateikiamos informacijos tikslumą. Tačiau jos požiūris nėra vien tik objektyvus pranešinėjimas; ji įtraukia savo autorinį dalyvavimą, pateikdama kontekstą, apmąstymus ir interpretacijas.