Tomas Vaiseta
„Ar esate regėję bent vieną genialų, meistriškai pastatytą spektaklį arba skaitę genialią, meistriškai parašytą knygą, kuri nebūtų nepakeliamai nuobodi? Pasakyčiau jums štai kaip: jei nė karto nesate paknopstomis užsnūdęs ir nosimi niurktelėjęs į atverstą knygą, labai didelė tikimybė, kad neskaitėte iš tiesų puikaus kūrinio. Geriausių meno kūrinių fondas spindi ne auksu, o nuoboduliu.”
Tomas Vaiseta (g. 1984) – Lietuvos rašytojas ir istorikas, Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto dėstytojas. Jo debiutinis apsakymų rinkinys „Paukščių miegas“ (2014) pateko į Metų knygos rinkimų knygų suaugusiesiems penketuką bei Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto skelbiamą kūrybiškiausių knygų dvyliktuką. Romanas „Orfėjas, kelionė pirmyn ir atgal“ (2016) įtrauktas į Metų knygos rinkimų knygų suaugusiesiems penketuką. Autorius parašė dvi istorines monografijas: „Nuobodulio visuomenė“ (2014) ir „Vasarnamis“ (2018). Jis apdovanotas Kazimiero Barėno ir Jurgio Kunčino vardo literatūros premijomis. Naujausias T. Vaisetos kūrinys – „Ch.“
Biografija
• Gimė 1984 m.
• Baigė žurnalistiką, tačiau suprato, kad ši profesija siūlo per mažai iššūkių. Tad nusprendė tęsti studijas Vilniaus universiteto Istorijos fakultete, kur 2012 m. apsigynė humanitarinių mokslų daktaro disertaciją „Nuobodulio visuomenė: vėlyvojo sovietmečio Lietuva (1964–1984)“.
• 2014 m. laimėjo Lietuvos rašytojų sąjungos rengiamą „Pirmosios knygos“ konkursą ir išleido prozos knygą „Paukščių miegas“.
• Nuo 2014 m. dėsto Vilniaus universiteto Istorijos fakultete.
• 2015 m. įteikta Kazimiero Barėno literatūros premija.
• 2015–2018 m. kultūros žurnalo „Naujasis Židinys-Aidai“ vyriausiasis redaktorius.
• 2018 m. dalyvavo kilusioje diskusijoje dėl kultūros leidinių finansavimo. T. Vaiseta neneigia, kad kultūra turi būti tam tikra pramogos forma, bet mano, jog aukštosios kultūros paskirtis nėra linksminti.
• Nuo 2018 m. docentas.
Kūrybos bruožai
T. Vaiseta savo daktaro disertacijos pagrindu sukūrė monografiją „Nuobodulio visuomenė“. Autorius 2014 m. laimėjo Lietuvos rašytojų sąjungos organizuojamą „Pirmosios knygos“ konkursą ir išleido prozos knygą „Paukščių miegas“, o 2015 m. jam įteikta Kazimiero Barėno literatūros premija. Po metų išleista antroji autoriaus knyga „Orfėjas, kelionė pirmyn ir atgal“, o 2018 m. pasirodė antroji mokslinė monografija „Vasarnamis“. Joje tyrinėjama sovietinė psichiatrijos sistema, griaunami stereotipai apie psichinėmis ligomis sergančius asmenis. Naujausias rašytojo kūrinys – „Ch.“ Tai – įvairialypis, intelektualus idėjų romanas, metantis iššūkį skaitytojui nuspręsti, ką jis skaito. Ironiškai, neretai groteskiškai ir net absurdiškai raginama mąstyti apie mirties kultūrą ir jos prasmę, pareigos esmę ir meno reikšmę, nesibaigiančią dieviškųjų ir demoniškųjų pradų dvikovą.