Violeta Palčinskaitė
„Tyliai
Kartojasi
Mūsų žaidimas.
Lapkritis,
Lapkritis –
Lapų kritimas.”
Violeta Palčinskaitė — Lietuvos poetė, dramaturgė, žymi vaikų knygelių autorė, Lietuvos rašytojų sąjungos narė. Daugeliui šios kūrėjos vardas asocijuojasi su dar vaikystėje išmoktais eilėraščiais — juk šios autorės kūryba užaugino ne viena lietuvių kartą. Pati autorė kurti pradėjo anksti: dar pirmame universiteto kurse ji išleido pirmąjį eilėraščių rinkinį „Žemė kėlė žolę”. Vėliau sekė dar daugybė eilėraščių rinkinių, apysakų, oratorijų, pjesių-spektaklių. Pati V. Palčinskaitė ne kartą yra prisipažinusi, jog itin didelę įtaką jai kaip žmogui ir jos kūrybai darė H.Ch. Anderseno kūryba. Ši poetė yra pelniusi daugybė valstybinių ir taprtautinių apdovanojimų, o pagal jos kūrinius Maskvos, Kijevo, Lvovo, Minsko, Tbilisio, Helsinkio ir kiti teatrai iki pat šiol stato spektaklius. Ypač verti dėmesio autorės kūriniai: Aš vejuos vasarą. Pasaka nepasaka, Bala nematė, Ką padarė šokių salė.
Biografija
• Gimė 1943 m. lapkričio 20 d. Kaune.
• Karo metais su šeima Kaune slėpė ir globojo penkis žydų šeimos narius.
• Vaikystę praleido Žaliakalnyje. Mokėsi Kauno Jono Jablonskio vidurinėje mokykloje.
• Eilėraščius ėmė spausdinti 1958 m., o pirmąjį eilėraščių rinkinį „Žemė kėlė žolę“ 1961 m. išleido studijuodama pirmame universiteto kurse
• 1960–1964 m. studijavo Vilniaus universiteto Istorijos-filologijos fakultete.
• Nuo 1964 m. Lietuvos rašytojų sąjungos narė.
Kūrybos bruožai
V. Palčinskaitė parašė scenarijus kino filmams „Andrius“, „Traukinys į Bulzibarą“, „Geležinė princesė“, žodžius Eduardo Balsio oratorijai „Nelieskite mėlyno gaublio“ (1970), miuziklo vaikams „Aš tau siunčiu labų dienų“ autorė. Rašytoja taip pat išvertė iš anglų kalbos žymių pasaulio rašytojų ir britų tautosakos kūrinių mažiesiems. Yra išvertusi libretų Kauno valstybinio muzikinio teatro pastatymams, Franko Supė operetę „Dona Žuanita“ ir kt.
V. Palčinskaitės poezijoje mažiesiems ryškūs buities, vaikystės motyvai, vaikams suvokiama forma šnekama apie gyvenimo prasmę. Autorės pjesių-pasakų be Lietuvos teatrų yra pastatę Kyjivo, Lvivo, Minsko, Tbilisio, Helsinkio ir kiti teatrai. Daug rašytojos lyrikos ir kūrinių išleista rusų bei anglų kalbomis.