Yuval Noah Harari

„Klausimai, į kuriuos negalite atsakyti, paprastai yra kur kas naudingesni nei atsakymai, kurių negalite kvestionuoti.“

Yuvalis Noah Hararis (g. 1976) - Izraelio intelektualas, istorikas, Jeruzalės Hebrajų universiteto Istorijos katedros profesorius. Jis yra mokslo populiarinimo bestselerių „Sapiens. Glausta žmonijos istorija" (2014), „Homo Deus. Glausta rytojaus istorija" (2016) ir „21 pamoka XXI amžiui" (2018) autorius. Y. N. Harario darbuose nagrinėjama laisva valia, sąmonė, intelektas, laimė ir kančia.

Yuval Noah Harari

11,48€
13,50€

Turime sandėlyje

Yuval Noah Harari

12,58€
14,80€

Turime sandėlyje

Yuval Noah Harari

12,67€
14,90€

Turime sandėlyje

Yuval Noah Harari

11,48€
13,50€

Turime sandėlyje

Yuval Noah Harari

12,50€
14,70€

Turime sandėlyje

Išparduota

Yuval Noah Harari

Išparduota

Išparduota

Yuval Noah Harari

Išparduota

Išparduota

Yuval Noah Harari

Išparduota

Išparduota

Yuval Noah Harari

Išparduota

9 prekės

Biografija

Gimė 1976 m. Izraelyje.

2002 m. Oksfordo universitete apgynė daktaro disertaciją, o šiuo metu dėsto Jeruzalės hebrajų universiteto Istorijos fakultete. 

2014 m. išleista knyga „Sapiens. Glausta žmonijos istorija“ (angl. „Sapiens: A Brief History of Humankind“) tapo tarptautiniu hitu, jos parduota 23 mln. egzempliorių. Tai „New York Times“ bestselerių dešimtuke atsidūrusi knyga, kuri sąraše išbuvo daugiau nei pusę laiko, kol ją buvo galima įsigyti JAV, t. y. šešerius metus. Knyga laikraščio „Sunday Times“ bestselerių sąraše užėmė 1-3 pozicijas 96 savaites iš eilės. Knygą „Sapiens“ rekomendavo Barackas Obama, Billas Gatesas, Natalie Portman, Janelle Monáe, Chrisas Evansas ir daugelis kitų. Laikraštis „The Guardian“ teigė, kad „Sapiens“ sukėlė revoliuciją negrožinės literatūros rinkoje ir išpopuliarino „protingas“ knygas.

2016 m. profesorius sugrįžo su „Homo Deus. Glausta rytojaus istorija“, kritikų pripažinta knyga, kurioje nagrinėjami didieji ateities projektai, su kuriais žmonija susidurs XXI a. „Homo Deus“ įspėja apie grėsmes, kurias kelia naujos ir precedento neturinčios technologinės galios, galinčios leisti kai kuriems homo sapiens dirbtinai patobulinti savo kūnus ir protus, o kitus visuomenės narius palikti toli už nugaros. Nuo knygos išleidimo visame pasaulyje parduota daugiau nei 10 mln. jos egzempliorių.

2018 m. Y. N. Hararis, gilindamasis į praeitį, o paskui į ateitį, išleido knygą „21 pamoka XXI amžiui“. Čia jis sustojo, kad pajaustų pasaulinio klimato pulsą, sutelkdamas dėmesį į didžiausius dabarties klausimus. Visame pasaulyje parduota 6 mln. „21 pamokos“ egzempliorių.

2019 m., sulaukęs tarptautinės knygų sėkmės, Y. N. Hararis kartu su vyru ir pradiniu agentu Itzik Yahav įkūrė „Sapienship“. Tai yra socialinio poveikio bendrovė, vykdanti projektus pramogų ir švietimo srityse, kurios pagrindinis tikslas – sutelkti visuomenės dėmesį į svarbiausius globalius iššūkius, su kuriais šiandien susiduria pasaulis.

2019 m. Y. N. Hararis dalyvavo filmuotoje diskusijoje apie technologijas ir visuomenės ateitį su „Facebook“ generaliniu direktoriumi Marku Zuckerbergu.

Y. N. Hararis skaitė kalbas apie žmonijos ateitį 2020 ir 2018 m. Pasaulio ekonomikos forumo pagrindinėje Kongresų rūmų scenoje. Jis reguliariai aptaria pasaulinius klausimus su valstybių vadovais, viešai kalbėjosi su Austrijos kancleriu Sebastianu Kurzu, Nyderlandų ministru pirmininku Marku Rutte ir Graikijos ministru pirmininku Kyriakosu Mitsotakiu. Y. N. Hararis taip pat yra susitikęs su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu, Vokietijos kanclere Angela Merkel, Argentinos prezidentu Mauricio Macri, Vokietijos prezidentu Franku-Walteriu Steinmeieriu ir Šanchajaus meru Ying Yongu. 

2020 m. Y. N. Hararis (kaip kūrėjas ir scenarijaus bendraautorius) suvienijo jėgas su garsiais komiksų dailininkais Davidu Vandermeulenu (scenarijaus bendraautorius) ir Danieliu Casanave'u (iliustratorius). Kartu jie sukūrė „Sapiens: A Graphic History“ – radikalią originalo „Sapiens“ adaptaciją į šmaikštumu, humoru ir spalvomis trykštančią grafinių romanų seriją. Šiose iliustruotose knygose Y. N. Hararis atlieka gido vaidmenį, kuris, lydimas įvairių išgalvotų personažų ir keliaudamas per laiką, erdvę bei populiariosios kultūros nuorodas, veda skaitytoją per visą žmonių rūšies istoriją. Serija bus išleista keturiais tomais, o pirmosios dvi knygos jau išleistos – jų parduota daugiau nei 1 mln. egzempliorių.

Profesoriaus raštai yra pelnę ne vieną apdovanojimą. 2021 m. jam buvo įteiktas JAV užsienio spaudos korespondentų asociacijos garbės apdovanojimas. 2020 m. jam suteiktas VUB (Briuselio laisvojo universiteto) garbės daktaro vardas, o Kinijoje už knygą „Sapiens: A Graphic History“ jam įteiktas „Citic" Metų autoriaus apdovanojimas. 2019 m. Vokietijos žurnalas „Bild der Wissenschaft“ apdovanojo knygą „21 pamoka“ kaip Metų žinių knygą, Krokuvos Jogailos universitetas pripažino „Homo Deus“ Metų išminties knyga, o „Sapiens“ laimėjo Metų akademinės knygos prizą Jungtinės Karalystės akademinių knygų prekybos apdovanojimuose. 2017 m. „Homo Deus“ gavo „Handelsblatt“ Vokietijos ekonominės knygos apdovanojimą už labiausiai apgalvotą ir įtakingiausią metų ekonominę knygą, o 2015 m. „Sapiens“ pelnė Kinijos „Wenjin“ knygos apdovanojimą.

2022 m. rudenį Y. N. Hararis pirmąkart žengė į knygų vaikams pasaulį, išleisdamas knygų seriją „Nesustabdomi mes“. Čia jis vaikams prieinamu būdu pasakoja neįtikėtiną tikrą istoriją apie žmones – mūsų viską užkariaujančią ir nepasotinamą rūšį. Serija bus išleista keturiais įtraukiančiais tomais su spalvotomis Ricardo Zaplanos Ruizo iliustracijomis, pradedant „Unstoppable Us, Volume 1: How Humans Took Over World“. Ši knyga greitai tapo „New York Times“ bestseleriu, buvo įtraukta į laikraščio geriausių 2022 m. knygų vaikams sąrašą, ją karštai rekomendavo Jeffas Kinney, Kristen Bell ir „Kirkus“.

Y. N. Hararis visame pasaulyje skaito paskaitas savo knygose nagrinėjamomis temomis ir savanoriškai siūlo žinias bei laiką įvairioms auditorijoms. Jis rašo straipsnius tokiems leidiniams kaip „The Guardian“, „The Financial Times“, „The New York Times“, „Time“ ir „The Economist“. 2020 m. Y. N. Hararis daug rašė ir davė interviu apie pasaulinę COVID-19 krizę – pandemijos pasekmes aptarė pagrindiniuose naujienų kanaluose, įskaitant CNN ir BBC, o 2022 m. viešai komentavo Rusijos invaziją į Ukrainą – jo straipsnis šia tema tapo skaitomiausiu visų laikų „The Guardian Opinion“ straipsniu. 2021 m. Y. N. Hararis dalyvavo CBS laidoje „60 minučių“.

Kūrybos bruožai

Y. N. Hararis garsėja aiškiu ir prieinamu rašymo stiliumi. Juo sudėtingas idėjas gali perteikti suprantamai ir patraukliai. Jo rašymas pasižymi tarpdisciplininiu požiūriu – jis remiasi istorijos, biologijos, psichologijos ir filosofijos įžvalgomis, kad atskleistų didžiuosius žmonijos praeities, dabarties bei ateities klausimus.

Y. N. Harario proza dažnai yra šnekamoji, o mintis jis iliustruoja analogijomis ir pavyzdžiais iš kasdienio gyvenimo. Jis taip pat pasitelkia humorą ir šmaikštumą, kad tekstas būtų patrauklesnis bei suprantamesnis. Kartu jis nevengia vartoti techninių terminų ar aptarti abstrakčių sąvokų. Tačiau visada stengiasi jas paaiškinti taip, kad jos būtų suprantamos plačiajai auditorijai.