Andrzej Sapkowski

„Blogis yra blogis. Mažesnis, didesnis, vidutinis... Nėra jokio skirtumo. Laipsnis yra savavališkas. Apibrėžimas neryškus. Jei man reikėtų rinktis tarp vieno blogio ir kito... Verčiau išvis nesirinkti.“

Andrzejus Sapkowskis (g. 1948) – lenkų rašytojas fantastas, eseistas, vertėjas, ekonomistas. Jis geriausiai žinomas dėl savo šešių tomų knygų serijos „Raganius“. Jos veiksmas sukasi apie raganių, pabaisų medžiotoją Geraltą iš Rivijos. Serija prasidėjo, išleidus knygą „Elfų kraujas“ (1994) ir buvo baigta, išleidus atskirą priešistorės romaną 2013 m. Saga išpopuliarėjo per televiziją, kiną, sceną, komiksus, kompiuterinius žaidimus ir buvo išversta į 37 kalbas. Autorius yra antrasis labiausiai verčiamas lenkų mokslinės fantastikos rašytojas po Stanislovo Lemo. A. Sapkowskis taip pat išleido: „Ežero valdovė“, „Kregždės bokštas“, „Krikštas ugnimi“.

Andrzej Sapkowski

21,00€

Turime sandėlyje

Andrzej Sapkowski

22,87€

Turime sandėlyje

Andrzej Sapkowski

15,47€

Turime sandėlyje

Andrzej Sapkowski

14,52€

Turime sandėlyje

Andrzej Sapkowski

14,85€

Turime sandėlyje

Andrzej Sapkowski

15,47€

Turime sandėlyje

Andrzej Sapkowski

23,46€

Turime sandėlyje

Andrzej Sapkowski

15,47€

Turime sandėlyje

Andrzej Sapkowski

15,47€

Turime sandėlyje

Andrzej Sapkowski

15,47€

Turime sandėlyje

10 prekės

Biografija

Gimė 1948 m. birželio 21 d. Lodzėje, Lenkijoje. Jo tėvas tarnavo Lenkijos liaudies armijoje ir dalyvavo Berlyno mūšyje. Pasibaigus Antrajam pasauliniam karui, tėvai gyveno netoli Naujosios Solos. Paskui apsigyveno Lodzėje, Vidurio Lenkijoje.

Mokėsi Boleslovo Pruso 21-ojoje vidurinėje mokykloje. 

Lodzės universitete studijavo ekonomiką ir verslą. Prieš pradėdamas rašyti, dirbo vyresniuoju prekybos atstovu užsienio prekybos įmonėje. Literatūrinę karjerą pradėjo kaip vertėjas, ypač mokslinės fantastikos.

Fantazijų ciklo apie raganių Geraltą sėkmė pavertė jį rašytoju bestselerių autoriumi. Dabar jis yra vienas garsiausių ir sėkmingiausių Lenkijos autorių, savo šalyje pardavęs daugiau nei Stephenas Kingas ar Michaelas Crichtonas. 

Pelnė penkias Zajdelio premijas. Iš jų tris – už apsakymus. Dvi – už romanus.

Gyvena gimtajame Lodzės mieste centrinėje Lenkijoje. Jis yra ateistas. Jis turėjo sūnų Kšyštofą (1972-2019), kuris buvo aistringas lenkų žurnalo „Fantastyka“ skaitytojas ir kuriam parašė pirmąją „Raganiaus“ istoriją.

Yra Lenkų rašytojų sąjungos narys. Viename interviu minėjo, kad jo mėgstamiausi rašytojai yra Ernestas Hemingvėjus, Michailas Bulgakovas, Reimondas Čandleris ir Umberto Eko.

2005 m. Stanislavas Berešas (Stanisław Bereś) paruošė ilgą interviu su A. Sapkowskiu. Jis buvo išleistas knygos pavidalu kaip „Istorija ir fantastika“ (lenk. „Historia i fantastyka“).

Kūrybos bruožai

A. Sapkowskio kūryba siūlo daugiau nei monstrus ir seksą. Jis yra netikėtumų meistras ir įkvėpimas daugeliui jaunų fantastikos rašytojų. A. Sapkowskio kūryboje fantazijos motyvai giliai įsilieja į realųjį pasaulį. „Raganiaus“ sagos veiksmas vyksta išgalvotame pasaulyje (nors kai kas teigia, kad siužetas galėjo vykti Žemėje prieš ledynmetį). 

A. Sapkowskio knygų seriją sudaro 8 romanai. Visoje istorijoje vyrauja panašūs siužetai. Herojus ar herojė įsipainioja į nepavydėtiną situaciją. Joje vienintelė išeitis būna itin šiurpi. Viena iš istorijos temų – likimas ir nenutrūkstamas žmonių tarpusavio ryšys. Ši tema puiki, nes padeda sujungti siužetą visoje serijoje.

Be smurto ir nuogybių, A. Sapkowskis skaitytojui pateikia dar vieną siužeto papildymą – gausybę monstrų. Jis pagrindžia monstrų egzistavimą bloga žmonių prigimtimi. Autoriaus knygos pakelia monstrų ir fantastinių pasaulių kartelę. Jis nenaudoja J. R. R. Tolkieno poetinio balso. A. Sapkowskis renkasi tokį, kuris atitinka žiaurų ir negailestingą pasaulį, su kuriuo Geraltui tenka susidurti kiekvieną dieną. A. Sapkowskis kančią ir neteisybę paverčia žmogiškosios egzistencijos dalimi. Nežmogus, raganius, yra priverstas išgelbėti kuo daugiau žmonių – nors jo nekenčia tie, kurie reikalauja pagalbos.