Katherine Paterson

„Skaitymas gali būti kelias į laisvę arba raktas į slaptą sodą, kurį prižiūrint pasikeičia visas gyvenimas.“

Katherine Womelsdorf Paterson (g. 1932) – amerikiečių rašytoja, geriausiai žinoma dėl romanų vaikams, įskaitant „Tiltas į Terabitiją“, „Smarkuolė Gilė Hopkins“ ir „Visai kaip žvaigždės“. Už keturias skirtingas 1975-1980 m. išleistas knygas ji pelnė du Niuberio medalius ir du Nacionalinius knygų apdovanojimus. K. Paterson yra viena iš keturių žmonių, įvertinta dviem svarbiausiais tarptautiniais apdovanojimais; už ilgalaikį indėlį į vaikų literatūrą 1998 m. ji gavo kas dvejus metus teikiamą Hanso Kristiano Anderseno premiją, o už indėlį į vaikų ir jaunimo literatūrą plačiąja prasme 2006 m. gavo Švedijos meno tarybos Astridos Lindgren atminimo premiją – didžiausią piniginį apdovanojimą vaikų literatūros srityje. Taip pat už savo kūrybą 2007 m. rašytoja apdovanota NSK Neustadto vaikų literatūros premija, o 2013 m. – Amerikos bibliotekų asociacijos Lauros Ingalls Wilder medaliu. 2010 ir 2011 m. ji buvo antroji JAV nacionalinė jaunimo literatūros ambasadorė.

Katherine Paterson

7,42€

Turime sandėlyje

Katherine Paterson

8,71€

Turime sandėlyje

Išparduota

Katherine Paterson

Išparduota

Išparduota

Katherine Paterson

Išparduota

4 prekės

Biografija

Gimė 1932 m. spalio 31 d. Huajane, Kinijoje, presbiterionų misionierių George'o Raymondo ir Mary Womelsdorfų šeimoje. Jos tėvas išlaikė šeimą pamokslaudamas ir vadovaudamas berniukų mokyklai. Womelsdorfų šeima gyveno kinų kaimynystėje ir gilinosi į šią kultūrą. Kai Katherine buvo penkerių metų, šeima pabėgo iš Kinijos per 1937 m. japonų invaziją. Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui jos šeima grįžo į Jungtines Valstijas.

Antrojo pasaulinio karo metais K. Paterson tėvai ir keturi broliai bei seserys gyveno Virdžinijoje ir Šiaurės Karolinoje, o kai šeimos grįžimas į Kiniją buvo atidėtas neribotam laikui, jie keliavo po įvairius miestus, kol nusprendė apsigyventi Vinčesteryje, Virdžinijos valstijoje. Per 13 metų Womelsdorfų šeima persikėlė 15 kartų.

K. Paterson gimtoji kalba buvo kinų, todėl iš pradžių jai sunkiai sekėsi skaityti ir rašyti angliškai. Ji įveikė šiuos sunkumus ir 1954 m. su pagyrimu baigė Kingo koledžą Bristolyje, Tenesio valstijoje, įgydama anglų kalbos diplomą. Vėliau metus mokytojavo Virdžinijos kaimo pradinėje mokykloje, o paskui išvyko į aukštąją mokyklą. Magistro laipsnį ji įgijo Presbiterionų krikščioniškojo ugdymo mokykloje Ričmonde, Virdžinijos valstijoje, kur studijavo Bibliją ir krikščioniškąjį ugdymą. K. Paterson tikėjosi tapti misioniere Kinijoje, tačiau jos sienos buvo uždarytos Vakarų piliečiams. Draugas japonas pastūmėjo ją vietoj to vykti į Japoniją, kur ji dirbo misioniere ir krikščioniškojo ugdymo asistente. Būdama Japonijoje K. Paterson studijavo japonų ir kinų kultūrą, kuri turėjo įtakos daugeliui jos vėlesnių tekstų.

Profesinę karjerą presbiterionų bažnyčioje K. Paterson pradėjo 1964 m., ruošdama mokymo medžiagą penktos ir šeštos klasės mokiniams.

1966 m. ji parašė religinio ugdymo knygą „Kas aš esu?“. Nors ir toliau rašė, jai nepavyko išleisti nė vieno savo romano. Įkalbėta, K. Paterson išklausė suaugusiųjų kūrybinio rašymo kursus, kurių metu 1973 m. buvo išleistas jos pirmasis romanas vaikams „Chrizantemos ženklas“ (angl. „The Sign of the Chrysanthemum“). Tai istorinis grožinės literatūros kūrinys, kurio veiksmas vyksta Japonijos viduramžių laikotarpiu; jis paremtas K. Paterson studijomis Japonijoje. „Tiltas į Terabitiją“, labiausiai skaitomas autorės kūrinys, buvo išleistas 1977 m. Dėl sudėtingų temų „Terabitija“ sulaukė didelių diskusijų. Kai kuriose kitose rašytojos knygose taip pat nagrinėjamos įtemptos temos, pavyzdžiui, mylimo žmogaus mirtis. 

Nuo 2022 m. K. Paterson yra Nacionalinio vaikų knygų ir raštingumo aljanso (angl. „National Children's Book and Literacy Alliance“), ne pelno siekiančios organizacijos, kuri pasisako už raštingumą, literatūrą ir bibliotekas, viceprezidentė.

Dabar K. Paterson gyvena Barre, Vermonto valstijoje. Jos vyras Johnas Barstou Patersonas, į pensiją išėjęs presbiterionų pastorius, mirė 2013 m. Ji turi keturis vaikus ir septynis anūkus.

Kūrybos bruožai

K. Paterson romanų herojai susiduria su krizėmis, per kurias išmoksta nugalėti pasiaukojimo dėka. Skirtingai nei daugelis kitų jaunimo romanų autorių, K. Paterson nagrinėja temas, kurios dažnai laikomos suaugusiųjų, pavyzdžiui, mirtis ir pavydas. Nors jos veikėjai susiduria su baisiomis situacijomis, K. Paterson naudoja užuojautą ir empatiją. Rašydama apie kančią ir nelaimes, K. Paterson savo kūrybą persmelkia šmaikštumu ir santūriu humoru. Susidūrę su audringais įvykiais, jos veikėjai triumfuoja ir atperka save bei savo ambicijas. K. Paterson personažai dažniausiai yra našlaičiai arba atstumti vaikai, turintys vos kelis draugus, kurie turi patys spręsti sunkias situacijas. Kai kurie skaitytojai mano, kad K. Paterson siužetai atspindi jos pačios vaikystę, kurioje ji jautėsi atstumta ir vieniša.