Leonardas Gutauskas

„Trumpiausios dienos ir ilgiausios naktys

Prie žemės polių,

Kur Amundseno laužas baigia degti

Ir tirpsta toliai,

Tartum giliam sapne akis užmerkus,

Ir skliautą remia skaisčios ledo arkos

Prie žemės polių…“

Leonardas Gutauskas (1938 – 2021) – lietuvių rašytojas, tapytojas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, beveik 50 poezijos, prozos bei knygų vaikams autorius. Jo knyga „Pravardės“ buvo įtraukta į geriausių 2018 m. knygų penketuką. Verti dėmesio yra ir kiti L. Gutausko kūriniai: „Raudonoji jūra“, „Fragmentai“, „Senojo Bokšto gyventojai“.

Leonardas Gutauskas

21,25€

Turime sandėlyje

Leonardas Gutauskas

14,64€

Rezervuoti ir atsiimti knygyne

Išparduota

Leonardas Gutauskas

Išparduota

Išparduota

Leonardas Gutauskas

Išparduota

Išparduota

Leonardas Gutauskas

Išparduota

5 prekės

Biografija

Gimė 1938 m. lapkričio 6 d. Kaune.

Nuo 1960 m. dalyvavo parodose Lietuvoje ir užsienyje.

1965 m. baigė scenografijos studijas Lietuvos dailės institute. 

Nuo 1967 m. Lietuvos rašytojų sąjungos narys. 

Nutapė portretų (Sigitas Geda, 1969 m., Juozas Aputis, 1978 m., Petras Mazūras, 1983 m.), natiurmortų, religinių, mitologinių, abstrakčių kompozicijų. Darbų turi Lietuvos dailės muziejus, Nacionalinis Mikalojaus Konstantino Čiurlionio dailės muziejus, užsienio muziejai.

Nuo 1976 m. Lietuvos dailininkų sąjungos narys.

Nuo 1989 m. grupės „24“ narys.

Mirė 2021 m. rugsėjo 25 d. Vilniuje.

Kūrybos bruožai

L. Gutauskas debiutavo 1961 m. eilėraščių rinkiniu „Ištrūko mano žirgai“. Jo eilės pasižymi artumu gamtai, tapybiškais peizažais, elegantiškomis metaforomis. Vėlesniuose poezijos rinkiniuose daiktiškumas siejamas su bibliniais įvaizdžiais. L. Gutauskas taip pat išleido virš 16 iliustruotų eilių knygelių vaikams. 

Verti dėmesio yra ir autoriaus romanai. „Vilko dantų karoliuose“ menininko savimonės brendimas demonstruojamas lemtingų istorinių įvykių sūkuryje, tekstas kupinas poetinių asociacijų. Šis romanas autobiografiškas, dalis veiksmo vyksta L. Gutausko vaikystės kaime Vepriuose. Tuo tarpu romane „Šešėliai“ nagrinėjama kaltės ir atleidimo tema, o „Kazbek“ – ryški refleksija menininko ir jautrios psichikos asmens dalios motyvais.