Lucy Maud Montgomery

„Nesu nė kiek pasikeitusi – tikrai ne. Esu tik apkarpyta ir išsišakojusi. Tikroji aš – čia ir dabar – esu tokia pati.“

Lucy Maud Montgomery (1874 – 1942) – kanadiečių rašytoja, labiausiai žinoma dėl romanų, esė, apsakymų ir poezijos rinkinio „Anė iš Žaliastogių“ (1908). Ji išleido 20 romanų, taip pat 530 apsakymų, 500 eilėraščių ir 30 esė. „Anė iš Žaliastogių“ iš karto sulaukė sėkmės; pagrindinė veikėja, našlaitė Anė, išgarsino L. M. Montgomery dar jai esant gyvai ir suteikė jai tarptautinį pripažinimą. 1935 m. autorė apdovanota Britų imperijos ordinu.

Lucy Maud Montgomery

16,26€

Rezervuoti ir atsiimti knygyne

Išparduota

Lucy Maud Montgomery

Išparduota

Išparduota

Lucy Maud Montgomery

Išparduota

Išparduota

Lucy Maud Montgomery

Išparduota

4 prekės

Biografija

Gimė 1874 m. lapkričio 30 d. Hugho Johno Montgomery‘io ir Claros Woolner Macneill šeimoje. Kai L. M. Montgomery buvo 21 mėnuo, motina mirė nuo tuberkuliozės. Tėvas paliko dukrą žmonos tėvų Alexanderio bei Lucy Woolner Macneillų globai ir persikėlė į vakarų Kanadą, kur galiausiai vedė antrą kartą. 

Būdama vienintelis vaikas ir gyvendama su pagyvenusia pora, L. M. Montgomery draugiją rado vaizduotėje, gamtoje, knygose bei rašyme. Būdama devynerių metų ji pradėjo rašyti poeziją ir vesti dienoraštį. Ji taip pat leido laiką pas mylimus dėdę Johną ir tetą Annie Campbell (motinos seserį). Ten ji praleido daug laimingų dienų, žaisdama su pusbroliais ir lankydama senelį iš tėvo pusės, senatorių Donaldą Montgomery‘į, kuris gyveno netoli Campbellų.  

Būdama šešerių metų ji pradėjo lankyti mokyklą netoli senelių namų Kavendiše. Ten ji pirmą kartą išspausdino eilėraštį laikraštyje „The Patriot“. 1892 – 1893 m. baigė dešimtą klasę, o kitais metais ėmė mokytis Velso princo koledže mokytojos licencijai gauti, dvejų metų kursą baigė per vienerius metus ir su pagyrimu.

Per trumpą mokytojos karjerą L. M. Montgomery mokytojavo trijose mokyklose. Vienerius metus (1895 – 1896) ji nedėstė, o studijavo pasirinktus anglų literatūros kursus universitete Halifakse, Naujojoje Škotijoje, tapdama viena iš nedaugelio to meto moterų, siekusių aukštojo išsilavinimo. Būdama universitete ji gavo pirmąsias išmokas už savo rašinius.

1898 m. staiga mirė jos senelis Macneillas. Ji nedelsdama grįžo į Kavendišą, kad galėtų pasirūpinti močiute, kuriai priešingu atveju būtų tekę palikti namus. Kitus trylika metų, išskyrus devynis mėnesius 1901 – 1902 m., kai dirbo korektore Halifakso laikraštyje „The Daily Echo“, ji liko gyventi su močiute. 

Gyvendama Kavendiše, L. M. Montgomery toliau rašė ir išsiuntė daugybę eilėraščių, apsakymų bei apysakų į Kanados, Didžiosios Britanijos ir Amerikos žurnalus. Nepaisant daug atmetimų, galiausiai ji gavo neblogas pajamas iš rašymo. 1899 m. ji uždirbo 96,88 JAV dolerio – nedaug pagal šiandieninius standartus, bet amžių sandūroje tai buvo nebloga suma. 1903 m. jos pajamos iš rašymo išaugo iki 500 dolerių.

1905 m. ji parašė savo pirmąjį ir garsiausią romaną „Anė iš Žaliastogių“. Ji išsiuntė rankraštį keletui leidyklų, bet, gavusi visų jų atsisakymus, padėjo jį į skrybėlių dėžutę. 1907 m. ji vėl rado rankraštį, perskaitė jį ir nusprendė dar kartą pabandyti jį išleisti. Knygą priėmė Bostono (Masačusetso valstija) leidykla „Page Company“ ir išleido 1908 m. Ši knyga iš karto tapo bestseleriu bei sėkmingos L. M. Montgomery kaip rašytojos karjeros pradžia.  

1911 m. kovo mėn. mirus močiutei, 1911 m. liepos 5 d. L. M. Montgomery ištekėjo už kunigo Ewano Macdonaldo, su kuriuo buvo slapta susižadėjusi nuo 1906 m. Pora susilaukė trijų sūnų, L. M. Montgomery padėjo vyrui eiti pastoriaus pareigas, tvarkė namus ir toliau rašė bestseleriais tapusius romanus, apsakymus bei eilėraščius. Ji aktyviai kaupė įrašus savo dienoraščiuose ir palaikė susirašinėjimą su draugais, šeima bei gerbėjais.

L. M. Montgomery buvo jautri ir protinga moteris, kuri labai išgyveno dėl įvykių, paveikusių ją asmeniškai bei pasaulį apskritai. Savo dienoraščiuose ji išreiškė skausmą dėl mažamečio sūnaus Hugh mirties, Pirmojo pasaulinio karo baisumų, mylimos pusseserės netekties ir atradimo, kad jos vyras serga religine melancholija. Tačiau, nepaisydama šių ir kitų problemų, ji ir toliau rašė, grožinėje literatūroje, dienoraščiuose bei laiškuose išreikšdama meilę gyvenimui, gamtai ir grožiui. 

Mirė 1942 m. balandžio 24 d.

Kūrybos bruožai

L. M. Montgomery, geriausiai žinoma dėl romano „Anė iš Žaliastogių“ ir jo tęsinių, pasižymi ypatingu stiliumi, kuris pavergė viso pasaulio skaitytojų širdis. L. M. Montgomery daug dėmesio skiria gamtai, ypač Kanados kraštovaizdžio grožiui. Ji puikiai moka perteikti aplinką, nesvarbu, ar tai būtų vaizdingi Princo Edvardo salos peizažai, ar jaukūs veikėjų namų interjerai. Rašytojos dėmesys detalėms sukuria stiprų vietos pojūtį, panardindamas skaitytojus į jos sukurtą pasaulį.

Kitas svarbus L. M. Montgomery kūrybos elementas – lyrinė kalba. Jos prozoje dažnai pasitaiko poetinių metaforų, palyginimų ir aprašomųjų frazių, kurios pasakojimui suteikia gylio bei grožio. L. M. Montgomery turi talentą perteikti veikėjų emocinius niuansus ir išreikšti juos sugestyvia kalba, taip sukurdama stiprų emocinį ryšį tarp skaitytojų bei jos istorijų. L. M. Montgomery tekstuose atsiskleidžia jos įžvalgios pastabos apie žmogaus prigimtį. Ji jautriai ir su empatija gilinasi į sudėtingus žmonių santykius, ypač į jaunų merginų ir moterų vidinį gyvenimą. Autorės personažai dažnai yra introspekciniai ir turi turtingą vidinį pasaulį, ji nagrinėja tapatybės, ilgesio bei svajonių siekimo temas.