Otfried Preußler

„Nesvarbu, kad lankote mano kapą. Žinau, kad apie mane galvojate – tai svarbiau.“

Otfriedas Preußleris (tikras vardas Otfriedas Syrowatka, 1923 – 2013) – vokiečių vaikų knygų autorius. Visame pasaulyje parduota daugiau nei 50 mln. jo knygų egzempliorių, jos išverstos į 55 kalbas. Bene žinomiausi O. Preußlerio kūriniai: „Herbė ir jo draugas Cvotelis“, „Herbė su didele skrybėle“, „Krabatas, arba treji metai užburtame malūne“.

Otfried Preußler

11,26€
13,25€

Turime sandėlyje

Otfried Preußler

3,00€
11,35€

Turime sandėlyje

Otfried Preußler

10,16€
12,25€

Turime sandėlyje

Otfried Preußler

11,43€
13,45€

Rezervuoti ir atsiimti knygyne

Otfried Preußler

10,12€
11,90€

Turime sandėlyje

Otfried Preußler

8,59€
10,35€

Turime sandėlyje

Otfried Preußler

8,59€
10,35€

Turime sandėlyje

Otfried Preußler

6,34€
7,65€

Turime sandėlyje

Išparduota

Otfried Preußler

Išparduota

9 prekės

Biografija

Gimė 1923 m. spalio 20 d. Čekoslovakijoje. Jo motina Erna Syrowatka, gimusi Tscherwenka, ir tėvas Josefas Syrowatka buvo mokytojai. 1941 m. dėl nacių okupacijos jie pakeitė savo pavardę iš čekiškos Syrowatka į vokišką Preußler. 

Baigęs mokyklą 1942 m., Antrojo pasaulinio karo įkarštyje, jis buvo pašauktas į Vokietijos kariuomenę. Nors išgyveno karinius veiksmus Rytų fronte, 1944 m., būdamas 21 metų leitenantas, pateko į nelaisvę. Kitus penkerius metus jis praleido įvairiose karo belaisvių stovyklose Tatarstano Respublikoje.

Išėjęs į laisvę 1949 m. birželį, Bavarijos Rosenheimo miestelyje jis susirado savo giminaičius ir sužadėtinę Annelies Kind. Tais pačiais metais jie susituokė.

1953 – 1970 m. jis iš pradžių dirbo pradinių klasių mokytoju, vėliau – mokyklos direktoriumi Rosenheime. Čia puikiai pasiteisino jo, kaip pasakotojo bei iliustratoriaus, talentas, ir dažnai vaikams pasakojamos istorijos vėliau būdavo užrašomos bei publikuojamos.

1972 m. už knygą „Krabatas, arba treji metai užburtame malūne“ jis pelnė Deutscher Jugendliteraturpreis apdovanojimą.

Vėliau, iš esmės pasitraukęs iš istorijų vaikams rašymo, kuris buvo tapęs pagrindiniu jo užsiėmimu, jis ėmėsi pasakoti apie savo išgyvenimus, patirtus kalint karo belaisvių stovyklose; šie atsiminimai išleisti po jo mirties.

Mirė 2013 m. vasario 18 d.

Kūrybos bruožai

O. Preußlerio istorijos įkvėpimo semiasi iš tradicinių pasakų, legendų ir tautosakos, autorius įtraukia magijos, nuotykių bei paslapties elementų. Jo pasakojimuose gausu ryškių aprašymų ir vaizduotę žadinančių vietų, kurios nukelia skaitytojus į kerinčius pasaulius, apgyvendintus mitinių būtybių, raganų, burtininkų ir kalbančių gyvūnų.

Vienas ryškus O. Preußlerio rašymo aspektas – jo gebėjimas kurti įsimintinus personažus. Nesvarbu, ar tai būtų protagonistai, ar antagonistai, jo veikėjai yra puikiai išvystyti ir pasižymi savitomis asmenybėmis. Per jų tarpusavio santykius rašytojas nagrinėja draugystės, drąsos, moralės ir gėrio pergalės prieš blogį temas.

O. Preußlerio knygose vartojama kalba yra prieinama jauniesiems skaitytojams, jo tekstuose yra puiki pusiausvyra tarp paprasto pasakojimo ir aprašomojo pobūdžio ištraukų. Jis dažnai pasitelkia švelnų humorą, kuris jo istorijoms suteikia lengvumo, todėl jos tampa malonios ir vaikams, ir suaugusiesiems.