Vaga.lt puslapyje yra naudojami trys pagrindiniai slapukų tipai.
Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Slapukų politika.

Viljamas Šekspyras

„Žmogų suprasti sunku, lengviau – smerkti."

Viljamas Šekspyras (William Shakespeare) – vienas garsiausių anglų ir viso pasaulio dramaturgų, rašytojų, poetų. Jis – pačios Renesanso pabaigos kūrėjas, kuris neretai yra laikomas netgi literatūros tėvu. Nepaisant to, jog Homeras ar Virgilijus kūrė gerokai anksčiau, V. Šekspyro kūryba bene vienintelio iš klasikų iki pat šiol išliko tokia aktuali ir skaitoma, o šie draminiai kūriniai kaip „Romeo ir Džuljeta“, „Karalius Lyras“, „Hamletas“, „Makbetas“ ir kt. net ir šiandien statomi garsiausiuose pasaulio teatruose. V. Šekspyras – laikui nepavaldus kūrėjas, kurio kūrinius verta skaityti visą gyvenimą. 

Viljamas Šekspyras

5,31€

Turime sandėlyje

Viljamas Šekspyras

5,31€

Rezervuoti ir atsiimti knygyne

Viljamas Šekspyras

5,31€

Rezervuoti ir atsiimti knygyne

Viljamas Šekspyras

5,76€

Rezervuoti ir atsiimti knygyne

Viljamas Šekspyras

17,30€

Turime sandėlyje

Išparduota

Viljamas Šekspyras

Išparduota

Išparduota

Viljamas Šekspyras

Išparduota

Išparduota

Viljamas Šekspyras

Išparduota

8 prekės

Biografija

Gimė 1564 m. Stratforde prie Evono. Jo gimtadienis dažniausiai švenčiamas balandžio 23 d.

Išlikę su V. Šekspyro šeima susiję dokumentai. Jie leidžia suprasti ankstyvojo V. Šekspyro gyvenimo ir jo šeimos narių gyvenimo aplinkybes. Džonas Šekspyras vedė Mariją Arden ir kartu susilaukė aštuonių vaikų. Džonas ir Marija neteko dviejų dukterų. Todėl Viljamas tapo vyriausiu vaiku. Džonas Šekspyras dirbo pirštinių gamintoju. Tačiau užimdamas visuomenines pareigas tapo svarbiu Stratfordo miesto veikėju. Dėl savo aukštesnio statuso jis galėjo leisti vaikus, tarp jų ir Viljamą, į vietos gimnaziją. 

V. Šekspyras turėjo gyventi su šeima jų name Henley gatvėje, kol jam sukako aštuoniolika metų. Sulaukęs aštuoniolikos, V. Šekspyras vedė Anne Hathaway. Jai buvo dvidešimt šešeri. Tai buvo skubi santuoka, nes ceremonijos metu Anne jau buvo nėščia. Kartu jie susilaukė trijų vaikų. Pirmoji jų dukra Susanna gimė praėjus šešiems mėnesiams po vestuvių. Vėliau gimė dvyniai Hamnetas ir Judita. Hamnetas mirė, kai jam buvo 11 metų.

V. Šekspyro karjera prasidėjo Londone. Jo dvyniai buvo pakrikštyti 1585 m., o iki 1592 m. jo reputacija Londone jau buvo nusistovėjusi. Tačiau tarpiniai metai laikomi paslaptimi. 

Gyvenant Londone buvo išleisti pirmieji spausdinti V. Šekspyro kūriniai. Tai buvo dvi ilgos poemos „Venera ir Adonis“ (1593) bei „Lukrecijos išprievartavimas“ (1594). Jis tapo vienu iš aktorių trupės „The Lord Chamberlain's Men“ įkūrėjų. Beveik dvidešimt metų V. Šekspyras buvo nuolatinis šios trupės dramaturgas, per metus sukurdavęs vidutiniškai po dvi pjeses. 

V. Šekspyras liko šioje trupėje visą likusią karjeros dalį. Nuo 1603 m., globojant karaliui Jokūbui I, ji peraugo į Karaliaus vyrų trupę. Dirbdamas šioje trupėje V. Šekspyras parašė daugelį savo garsiausių tragedijų. Tokių kaip „Karalius Lyras“ ir „Makbetas“. Didžiųjų romanų, tokių kaip „Žiemos pasaka“ ir „Audra“. 

V. Šekspyro sėkmė Londono teatruose leido jam gerokai praturtėti. Todėl 1597 m. jis galėjo įsigyti New Place, didžiausią namą Stratfordo prie Avono rajone. Nors savo profesinę karjerą jis praleido Londone, palaikė glaudžius ryšius su gimtuoju miestu. 

Neseniai New Place vietoje aptikti archeologiniai radiniai rodo, kad V. Šekspyras Londone gyveno tik retkarčiais. Tai leidžia manyti, kad jis dalijo savo laiką tarp Stratfordo ir Londono (dvi ar tris dienas važinėjo į darbą). Vėlesniais metais jis galėjo praleisti daugiau laiko Stratforde prie Evono, nei mokslininkai manė anksčiau.

1601 m. mirus tėvui, V. Šekspyras paveldėjo senąjį šeimos namą Henley gatvėje. Jo dalis vėliau buvo išnuomota. Vėliau Stratforde buvo investuota į nekilnojamąjį turtą, įskaitant 107 akrų žemės pirkimą 1602 m.

V. Šekspyras mirė 1616 m. balandžio 23 d. Stratforde prie Evono, būdamas 52 metų. Jis palaidotas parapijos Šventosios Trejybės bažnyčios šventoriuje.

Kūrybos bruožai

Iš viso V. Šekspyro kūrybą sudaro 38 pjesės, 2 pasakojamosios poemos, 154 sonetai ir įvairūs kiti eilėraščiai. Šiandien nėra išlikę jokių originalių V. Šekspyro pjesių rankraščių. Tik V> Šekspyro trupės aktorių dėka apskritai turime apie pusę pjesių. Po V. Šekspyro mirties jie jas surinko leidybai ir išsaugojo. Šie raštai buvo sudėti į vadinamąjį Pirmąjį foliantą („Folio“ reiškia naudojamo popieriaus dydį). Jame buvo 36 pjesės, bet nė vienos poezijos. 

V. Šekspyro palikimas toks pat turtingas ir įvairus kaip ir jo kūryba. Jo pjesės sulaukė daugybės adaptacijų įvairiuose žanruose ir kultūrose. Jo pjesės neblėsta scenoje ir kine. V. Šekspyro kūryba buvo surinkta į įvairias „Visų Viljamo Šekspyro kūrinių“ versijas. Į jas įtrauktos visos jo pjesės, sonetai ir kiti eilėraščiai. V. Šekspyras tebėra viena svarbiausių anglų kalbos literatūros figūrų.