Władysław Szpilman

„Kodėl šis karas apskritai turėjo įvykti? Nes žmonijai reikėjo parodyti, kur ją veda bedievystė.”


Władysław Szpilman (g. 1911) – žydų kilmės lenkų pianistas ir kompozitorius, išgyvenęs Holokaustą ir aprašęs savo nepaprastą patirtį autobiografinėje knygoje „Pianistas:. Nepaprasta vieno žmogaus išgyvenimo Varšuvoje 1939-1945 metais istorija“.


-20% su kodu: ZAIBAS

Władysław Szpilman

10,36€
12,95€

Turime sandėlyje

1 prekės

Biografija

  • Gimė 1911 m. gruodžio 5 d. Sosnovece, Lenkijoje. 

  • Baigė Varšuvos konservatoriją ir Berlyno muzikos akademiją. 1933 m., Vokietijoje į valdžią atėjus nacistams, grįžo į Varšuvą, kur dirbo pianistu radijuje. Kūrė simfoninę muziką bei muziką filmams.

  • Vokiečiams okupavus Lenkiją, visa Špilmanų šeima buvo apgyvendinta Varšuvos gete. Vėliau tėvai, dvi seserys ir brolis žuvo. 1943 m. jam pavyko pabėgti iš geto. Slapstytis padėjo buvę pažįstami žmonės, o nuo 1944 metų jis savarankiškai slėpėsi per Varšuvos sukilimą apgriuvusių namų palėpėse. Po kelių mėnesių gyvavimo jis įsitikino, kad Varšuvoje liko vienintelis gyvas žmogus. Būtent 1945 m. žiemą, ieškodamas maisto, jis susitiko su vokiečių karininku Wilm Hosenfeld, vėliau paskelbtu pasaulio teisuoliu.

  • Po karo toliau dirbo Varšuvos radijuje bei užsiėmė koncertine veikla, kūrė simfoninius kūrinius, dainas. Buvo pagrindinis Sopoto dainų festivalio organizatorius.

  • Mirė 2000 m. liepos 6 d. Varšuvoje.


Kūrybos bruožai

Autoriaus knyga parašyta remiantis autobiografiniais faktais ir įvykiais Varšuvoje 1939-1945 metais. Holokausto išgyvenimuose aprašomi sunkiau už dujų kameras suvokiami asmeniniai ir intymūs barbariškumo aktai, šaltakraujiškas vaikų žudymas ir kiti žiaurumai.