John Grisham

„Gyvenime rasti savo balsą reiškia kalbėti ir gyventi tiesą. Kiekvienas iš jūsų esate originalus. Kiekvienas iš jūsų turite savitą balsą. Kai jį atrasite, jūsų istorija bus papasakota. Būsite išgirsti.“

Johnas Ray Grishamas (Džonas Grišemas, g. 1955) – amerikiečių rašytojas, teisininkas ir buvęs Misisipės Atstovų rūmų 7-osios apygardos narys, žinomas dėl populiarių teisinių trilerių. J. Grishamas parašė 28 iš eilės nr. 1 grožinės literatūros bestselerius, o jo knygų visame pasaulyje parduota 300 milijonų egzempliorių. Kartu su Tomu Clanciu ir J. K. Rowling J. Grishamas yra vienas iš trijų autorių, kurių pirmojo tiražo egzempliorių parduota du milijonai. Bene populiariausi autoriaus kūriniai: „Atpildas“, „Gaidžio“ baras“, „Metas pasigailėti“.

-30% su kodu: ZAIBAS

John Grisham

5,22€
7,45€

Turime sandėlyje

-30% su kodu: ZAIBAS

John Grisham

8,75€
12,50€

Turime sandėlyje

John Grisham

8,46€
9,95€

Rezervuoti ir atsiimti knygyne

-30% su kodu: ZAIBAS

John Grisham

15,54€
22,20€

Turime sandėlyje

-30% su kodu: ZAIBAS

John Grisham

9,49€
13,55€

Turime sandėlyje

Išparduota

John Grisham

Išparduota

Išparduota

John Grisham

Išparduota

Išparduota

John Grisham

Išparduota

Išparduota

John Grisham

Išparduota

Išparduota

John Grisham

Išparduota

Išparduota

John Grisham

Išparduota

Išparduota

John Grisham

Išparduota

Išparduota

John Grisham

Išparduota

13 prekės

Biografija

Gimė 1955 m. vasario 8 d. Džonsbore, Arkanzase. Užaugo Sautheivene, Misisipės valstijoje. 

1981 m. įstojęs į Misisipės advokatūrą vertėsi advokato praktika ir 1984-1989 m. buvo Misisipės valstijos įstatymų leidžiamosios valdžios narys demokratas. Tuomet, įkvėptas 1984 m. stebėto teismo proceso, J. Grishamas trejus metus rašė pirmąjį romaną „Laikas žudyti“ (angl. „A Time to Kill“, 1989 m.; filmas 1996 m.). Jame pasakojama apie teisinius, socialinius ir moralinius padarinius, kai Misisipės juodaodis teisiamas už dviejų baltaodžių, išprievartavusių jo dešimtmetę dukterį, nužudymą. Nepaisant gerų atsiliepimų dėl meistriškai sukurtų dialogų ir vietos pojūčio, romano nepavyko parduoti.

Kitame romane „Firma“ (angl. „The Firm“, 1991 m.; filmas 1993 m., TV serialas 2012 m.) J. Grishamas prisiekė „nuogai pabandyti imtis komercinės fantastikos“, pasakodamas apie teisės mokyklos absolventą, kuris yra suviliojamas prisijungti prie Memfio advokatų kontoros, kuri, kaip paaiškėjo, yra mafijos priedanga. Pardavus teises į filmą, prasidėjo konkursas dėl leidybos teisių, o po kelių savaičių nuo knygos pasirodymo ji pateko į „The New York Times“ bestselerių sąrašą, kuriame išsilaikė beveik metus ir leido J. Grishamui atsisakyti advokato praktikos bei su šeima persikelti į ūkį Oksforde, Misisipės valstijoje. Per tą laiką knygos „Laikas žudyti“, perleistos popierine versija, buvo parduota daugiau nei trys milijonai egzempliorių.

Trečiąjį romaną – „The Pelican Brief“ (1992 m.; filmas 1993 m.) apie teisės studentę, tiriančią dviejų Aukščiausiojo Teismo teisėjų nužudymus, J. Grishamas parašė vos per tris mėnesius. Iki 1993 m. kovo mėn. buvo išspausdinta 5,5 mln. šios knygos egzempliorių. Teisės į romano ekranizaciją buvo parduotos už daugiau nei 1 mln. dolerių. 

Kitame romane „Klientas“ (angl. „The Client“, 1993 m.; filmas 1994 m.) įtemptas veiksmas paaukotas dėl humoro ir šmaikštumo. Kritikai beveik visuotinai sutiko, kad siužetas apie 11-metį berniuką, kuris atskleidžia su mafija susijusį žmogžudystės sąmokslą, buvo tarsi pritaikytas ekranui. Iš tiesų, romano ekranizacijos teisės parduotos už 2,5 mln. dolerių, o pats romanas per 15 savaičių parduotas 2,6 mln. egzempliorių tiražu. 

Jo pirmoji negrožinė knyga „Nekaltas žmogus“ (2006) nagrinėja 1982 m. žmogžudystės bylą, dėl kurios du Oklahomos vyrai neteisingai nuteisti mirties bausme. 

2009 m. J. Grishamas išleido apsakymų rinkinį „Fordo apygarda“. Kitais metais pasirodė „Theodore Boone: Kid Lawyer“ – pirmoji romanų jaunimui serijos dalis. Išleisti ir tęsiniai: „Theodore Boone: The Abduction“ (2011), „Theodore Boone: The Accused“ (2012), „Theodore Boone: The Activist“ (2013), „Theodore Boone: The Fugitive“ (2015), „Theodore Boone: The Scandal“ (2016) ir „Theodore Boone: The Accomplice“ (2019).

Kūrybos bruožai

J. Grishamas garsėja aiškiu ir glaustu rašymo stiliumi, kurį lengva bei įdomu skaityti. Jis dažnai rašo trečiuoju asmeniu ir vartoja trumpus, deklaratyvius sakinius, kurie suteikia rašymui greito tempo bei įtampos. Be to, J. Grishamas linkęs vartoti paprastą kalbą, vengia sudėtingų sakinių struktūrų ar neaiškios leksikos, todėl jo kūryba prieinama plačiajai auditorijai. Autorius turi talentą kurti gerai išvystytus personažus ir įtampą per siužeto posūkius, todėl skaitytojai lieka įsitempę.