„7-asis klausimas“: hipnotizuojantis romanas apie naikinimą, mokslą, atmintį ir svajones

Richardas Flanaganas – australų rašytojas, pasaulinės literatūros garsenybė, kurio kūriniuose dažnai nagrinėjamos istorinės ir moralinės temos. Jo kūriniai neapsiriboja tik pasakojimu apie individualių žmonių likimus, bet apima visos bendruomenės atsakomybę už savo poelgius ir jų pasekmes. R. Flanagano knygos visada yra gilios, sudėtingos, kartu skatinančios skaitytojus mąstyti apie tai, kaip gyventi prasmingai ir atsakingai.
Bene žinomiausias rašytojo kūrinys – „Siauras kelias į tolimąją Šiaurę“ (The Narrow Road to the Deep North) – 2014 metais pelnė Bookerio literatūros premiją už jautrią ir gilią refleksiją apie žmogaus kančias, meilę ir atsakomybę karo sąlygomis.
Leidykla VAGA pristato naujausią Richardo Flanagano knygą „7-asis klausimas“ (Question 7). Šis išskirtinis romanas, kaip ir visi R. Flanagano darbai, ne tik kviečia susimąstyti apie mūsų gyvenimus, bet ir atveria sudėtingą ir jaudinantį žmogaus egzistencijos prasmės paieškos kelią.
Prasidėjęs meilės viešbutyje prie Vidaus jūros ir atitekėjęs iki upės Tasmanijoje, „7-asis klausimas“ kalba apie tai, ką renkamės dėl meilės ir iš meilės, ir apie mūsų pasirinkimų sukeliamą grandininę reakciją.
Reakcija prasideda mokslinės fantastikos rašytojo H. G. Wellso romanu su Rebecca West, toliau veda per XX a. 4-ojo dešimtmečio branduolinės fizikos atradimus, supurto rašytojo Richardo Flanagano tėvą, kuris vergavo anglių kasykloje netoli Hirosimos, kai buvo numesta atominė bomba. Įvykių grandinė kulminaciją pasiekia Tasmanijos saloje: jaunas vyras atsiduria laukinės gamtos spąstuose ir nežino, gyvens ar mirs.
„7-asis klausimas“ – tai romanas, kuriame pagrindinis veikėjas, tikras moralinis herojus, stengiasi atsakyti į septynis egzistencinius klausimus, keičiančius ne tik jo gyvenimą, bet ir visą pasaulį. Kiekvienas klausimas kelia skaudžias, bet būtinas dilemmas, priversdamas veikėją konfrontuoti su savo praeitimi, savo tamsiausiomis paslaptimis ir giliausiais troškimais.
R. Flanaganas šiuo kūriniu klausia skaitytojų, kas iš tiesų lemia žmogaus pasirinkimus – tai, kas vyksta aplink jį, ar tai, kas glūdi giliai jo sieloje? Septyni klausimai tampa lūžio taškais, keičiančiais mūsų požiūrį į pasaulį, ir priverčia susimąstyti apie mūsų pačių keliones ir pasirinkimus.
„Kartais svarstau: kodėl mes nuolat stengiamės sugrįžti prie pradžių – kodėl tolydžio ieškome to vienintelio siūlo, kurį patraukę išnarpliotume gobeleną, vadinamą mūsų gyvenimu, tikėdamiesi, kad už jo rasime tą „kodėl“ tiesą?
Tačiau tiesos nėra. Yra tik „kodėl“. Ir iš arčiau pažvelgę išvystame, jog už to „kodėl“ – tik dar vienas gobelenas.
O už jo – dar kitas ir dar kitas, kol prieiname užmarštį.“
Richardo Flanagano rašymo stilius pasižymi ypatingu dėmesiu detalėms, stipria emocine įtampa ir giliu filosofiniu pagrindu. Jo gebėjimas sujungti asmeninius ir visuomeninius klausimus, ištyrinėti istorijas, kurios atskleidžia mūsų pačių silpnybes ir stiprybes, yra vienas iš pagrindinių jo kūrybos bruožų. „7-asis klausimas“ nėra tik romanas. Tai – gili intelektualinė kelionė į žmogaus prigimtį ir jo vietą šiame pasaulyje.
Knygoje nuosekliai gvildenamos temos apie laisvę, atsakomybę ir tiesą. R. Flanaganas geba sukurti atmosferą, kurioje kiekvienas žodis, kiekviena situacija turi savo reikšmę ir tikslą, o skaitytojas yra nuolat provokuojamas apmąstyti savo požiūrį ir poelgius.
Knygos leidimą finansavo Lietuvos kultūros taryba.