Paulo Coelho „Maktubas“: išminties ir šviesos kupini alegoriniai pasakojimai

Brazilų įžymybė Paulo Coelho – vienas garsiausių pasaulio rašytojų, didžiulio skaitytojų susidomėjimo sulaukusių knygų autorius. Užbūręs skaitytojus šviesos, harmonijos ir įkvėpimo kūriniais jis kviečia leistis į dar vieną išminties nuotykį, rašoma „Vaga" pranešime spaudai.
Leidykla „Vaga" pristato naujausią P.Coelho knygą “Maktubas„ (Maktub, iš portugalų kalbos vertė Audrius Musteikis).
Išlaikydamas savo kūrybinį stilių, Paulo Coelho ir šioje knygoje laikosi pasakojimo alegorijomis ir metaforomis manieros. Kaip ir kitose jo knygose – „Maktube“ gausu be galo talpių ir pamokančių istorijų, kuriose atgyja žmogiškoji išmintis.
Vis dėlto šįkart P.Coelho sako, kad „Maktubas“ nėra vieno autoriaus patarimų kūrinys. Ši knyga – įvairiausių gyvenimo patirčių ir asmenybių įžvalgų telkinys: „Maktubas – ne patarimų knyga, o dalijimasis patirtimi. Didžiąją tekstų dalį sudaro mano mokytojo bylojimai, išsakyti per vienuolika mūsų bendravimo metų. Kitas istorijas išgirdau iš draugų ar atsitiktinai sutiktų žmonių, padariusių man nepamirštamą įspūdį. Galų gale turiu minėti perskaitytas knygas ir pasakojimus, kurie jau seniai, anot jėzuito Anthony’o Mello, yra tapę dvasiniu žmonijos paveldu.
Postūmis Maktubui buvo Alcino Leite Neto, dienraščio Folha de S. Paulo kultūros priedo „Ilustrada“ tuomečio redaktoriaus, skambutis. Pasiūlymą priėmiau viešėdamas Jungtinėse Valstijose, nelabai žinodamas, apie ką rašysiu. Bet tai buvo viliojanti paskata, todėl nusprendžiau sutikti. Gyventi – tai rizikuoti.
Pamatęs, koks čia darbas, buvau benuleidžiąs rankas. Turėjau nemažai važinėti po užsienį, pristatydamas savo knygas, ir skiltis laikraštyje pavirto kankyne. Tačiau ženklai ragino tęsti: gautas skaitytojo laiškas, bičiulio komentaras, vieno žmogaus parodytas laikraščio iškarpų aplankas. Po truputį mokiausi būti konkretus ir lakoniškas. Buvau priverstas vėl perskaityti kūrinius, prie kurių ketinau darsyk grįžti, bet vis atidėliodavau, ir tie nauji susitikimai suteikė man neapsakomai daug džiaugsmo. Ėmiau stropiau užsirašinėti mokytojo žodžius. Galiausiai į viską aplinkui pradėjau žvelgti kaip į skilties medžiagą, ir tai mane didžiai praturtino – ir šiandien jaučiuosi dėkingas už tas kasdienes užduotis,“ – teigia rašytojas knygoje.
Knygoje „Maktubas“ visu grožiu skleidžiasi daugybė patirčių ir išminčių. Čia susitinka Paulo Coelho mokytojo įžvalgos, Budos ir Jėzaus Kristaus perduotas mokymas. Įprastų, autoriaus sutiktų žmonių mintys į tekstą įsilieja neprasčiau nei didžiųjų filosofų bylojimas. Tekstų daugiaplaniškumas – dar viena subtilybė: čia pat pasakojimas gali nukelti į mitinę senovę, o kitame puslapyje užgimti šių laikų filosofija ir pastebėjimai.
„Vienos iš savo istorijų knygų pratarmėje Anthony Mellas tvirtina: „Mano užduotis tebuvo austi: negaliu prisiimti medvilnės nei siūlų nuopelnų“. „Aš irgi negaliu,“ – sako rašytojas.
Knygos žavesio šerdis – trumpi, bet taiklūs lyg lankininko strėlė pasakojimai. Šiuos pasakojimus galima skaityti nuosekliai, patiriant vieną po kito, arba atsiversti bet kurį iš jų ir skaityti kaip dienos sentenciją ar išmintingą pamoką.
Šviesa, palengvėjimas ir poetinis grožis – esencija, iš kurios sudarytas „Maktubas“. Jį skaityti lengva ir jaunam, ir gyvenimo mačiusiam.
Tiems, kuriems artimi Khalilo Ghibralo „Pranašas. Pranašo sodas“ ar Konfucijaus „Pašnekesiai“, leidykla VAGA dovanoja dar vieną turinio gyliu lygiavertį kūrinį.
Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/kultura/naujiena/literatura/paulo-coelho-maktubas-isminties-ir-sviesos-kupini-alegoriniai-pasakojimai-286-2338950?utm_medium=copied