„Pranašų giesmė“ – Bookerio premiją pelnęs klaustrofobiškas ir tamsus distopinis romanas

Paulas Lynchas yra vienas žymiausių savo kartos Airijos rašytojų, kurio kūriniai išsiskiria giliu psichologiniu įžvalgumu. Savo kūryboje autorius dažnai tyrinėja žmogaus prigimtį, moralines dilemas ir visuomenės krizes, kurdamas įtraukiančius ir mąstyti skatinančius pasakojimus. Paulo Lyncho kūrybos stilius yra lyginamas su tokių autorių kaip Samuelis Beckettas ar Williamas Faulkneris kūryba.
Leidykla VAGA grožinės literatūros gerbėjus kviečia atrasti Bookerio premija apdovanotą autoriaus romaną „Pranašų giesmė“ (Prophet Song), rašoma pranešime žiniasklaidai.
Knygoje vaizduojama Stakų šeimos, ypač Eilišės Stak, keturių vaikų motinos, pastangos išgelbėti savo šeimą, kai Airijos Respublika grimzta į totalitarizmą.
Romano veiksmas vyksta ateityje, kraštutinė dešinioji Nacionalinės Sąjungos partija perima valdžią Airijos Respublikoje, įveda nepaprastąsias teises, kurios sustabdo Airijos konstitucijos veikimą, suteikia Garda institucijai plačias teises ir įkuria naują slaptąją policiją – Garda Nacionalinių Paslaugų Biurą (GNSB).
Laris Stakas, mokytojas ir profesinės sąjungos narys Dubline, yra suimamas ir laikomas be kaltės, kai dalyvauja proteste prieš naująją valdžią. Netrukus jis praranda bet kokį kontaktą su savo šeima: žmona Eiliše, jų vyriausiuoju sūnumi Marku, vienintele dukra Mole, trylikamečiu Beiliu ir kūdikiu Benu. Iš pradžių Eilišė kovoja, kad jos vyras būtų išlaisvintas, tačiau greitai tampa aišku, kad Laris dingo be pėdsakų.
Knygos autorius distopiniam romanui suteikia klaustrofobišką, tamsią ir bauginančią atmosferą. Ją rašytojas kuria neįprastu būdu pateikdamas pasakojimą – sakinių konstrukcijos yra besitęsiančios, atsisakoma pastraipų, o dialoguose nenaudojamos kabutės. Tokia „Pranašų giesmės“ sąranga skaitytoją nuolat laiko nepaaiškinamoje įtampoje ir sukelia nuolatinio skubėjimo pojūtį.
Romane „Pranašų giesmė“ perteikiama siaubinga vienos moters patirtis ir jos beviltiškas bandymas apsaugoti savo šeimą totalitarizmo akivaizdoje. Tačiau pats Paulas Lynchas pažymi, kad romanas yra labiau „metafizinis“ nei „politinis“. Pasak autoriaus, „rimtosios literatūros darbas turi būti liūdesys: liūdesys dėl dalykų, kurių negalime kontroliuoti, liūdesys dėl to, ko negalime suprasti, liūdesys dėl to, kas yra už mūsų ribų“. Įtraukiančiu pasakojimo stiliumi perteikdamas dusinantį Eilišės situacijos tragizmą bei sutelkdamas pagrindinės romano veikėjos apmąstymus į tai, kas atsitiko su jos šeima ir jos gyvenimu, o ne su jos valstybe, Lynchas pasiekia savo tikslą.
„Pranašų giesmė“ – tai kūrinys, galiausiai atskleidžiantis kiekvieną iš mūsų galinčią ištikti pasaulio pabaigą, sugriuvus įprastai tvarkai ir įsigalėjus nepažabojamos galios režimui.
Knygos leidybą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/kultura/naujienos/paul-lynch-pranasu-giesme-bookerio-premija-pelnes-klaustrofobiskas-ir-tamsus-distopinis-romanas-120096629