Vidinis traumos pasaulis: kaip archetipiniai gynybos mechanizmai padeda įveikti potrauminį stresą

Donaldas Kalschedas – klinikinis psichologas ir C. G. Jungo analitinės krypties psichoterapeutas, dėsto JAV universitetuose. Jo mokslinių tyrimų laukas – ankstyvosios trauminės patirtys, vidinė savisaugos sistema ir archetipiniai gynybos mechanizmai, kurie padeda susidoroti su trauminiu stresu.
Psichologinės literatūros skaitytojams leidykla VAGA pakartotinai išleido garsiausią Donaldo Kalschedo knygą „Vidinis traumos pasaulis“.
„Ši knyga yra apie vidinį traumos pasaulį, koks jis man atsiskleidė per sapnus, fantazijas ir psichoanalizės vyksme dalyvaujančių pacientų pastangas. Gilindamasis į vidinį traumos pasaulį tikiuosi parodyti, kaip žmogaus psichika atsiliepia į žalojančius gyvenimo įvykius. Pavyzdžiui, kas vyksta vidiniame pasaulyje, kai išoriniame gyventi tampa nepakeliama? Ką sapnai mums sako apie vidinius psichikos objektų vaizdinius? Ir kaip tie vidiniai objektai atsveria tragišką patirtį su išoriniais objektais? Kokie pasąmoninių fantazijų modeliai traumos aukai suteikia vidinę prasmę, kai sukrečiantys įvykiai visiškai sunaikina išorinę? Ir, galiausiai, ką tie vidiniai vaizdiniai ir fantazijos kūriniai byloja mums apie stebuklingą gyvenimą gelbstinčią gynybą, leidžiančią išgyventi žmogaus dvasiai, kai grėsmę jai ima kelti griaunamoji traumos galia? Pamėginsiu atsakyti į šiuos ir kitus klausimus.
Žodžiu „trauma“ vadinsiu patirtį, sukeliančią vaikui nepakeliamą psichologinį skausmą ar nerimą. „Nepakeliama“ patirtis yra tokia, nuo kurios neapsaugo įprastos gynybos priemonės, Freudo vadinamos „apsauga nuo dirgiklių“. Tokia didžiulė trauma gali būti ūmi ir gniuždanti, kaip šiuolaikinėje literatūroje dažnai aprašomas vaikų išnaudojimas, arba ilgalaikė, pavyzdžiui, priklausomybės poreikio nepatenkinimas, kuris gali pražūtingai paveikti vaiko raidą,“ – apie knygą kalba autorius.
Sapnai, fantazijos ir pasakos knygoje „Vidinis traumos pasaulis“ tampa esminiu raktu, kuriuo psichologas atrakina giliausius pasąmonės užkaborius. Kai išorėje gyventi tampa per sunku – mūsų sapnai pademonstruoja neįtikėtiną galią sutramdyti negailestingą skausmą tam, kad galėtume išgyventi ir prisitaikyti po gniuždančių įvykių.
Remdamasis psichoanalizės korifėjų C. G. Jungo ir Z. Freudo įžvalgomis, knygos autorius pristato savo tyrinėjimų atradimus apie apsaugantį archetipinį sapnų bei pasakų pradą, būdingą kiekvieno iš mūsų pasąmonei.
„Jei traumos poveikį psichikai nagrinėsime atsižvelgdami ir į išorinius traumuojančius įvykius, ir į sapnus bei kitus spontaniškus vaizduotės kūrinius, kurie iškyla kaip atsakas į išorinę traumą, atrasime įstabių mitopoetinių vaizdinių, sudarančių „vidinį traumos pasaulį“. Jie nepaprastai jaudino ir Freudą, ir Jungą, bet jų simbolių aiškinimai nebetenkina daugelio šiuolaikinių psichoterapeutų, taip pat ir šios knygos autoriaus. Todėl tolesniuose puslapiuose rasite naują su traumomis susijusių fantazijų aiškinimą, jame derės ir Freudo, ir Jungo idėjų elementai. Šis aiškinimas daugiausia remiasi sapnais, pacientų regėtais iškart po traumuojančio įvykio. Kruopštus tokių sapnų tyrinėjimas leido iškelti hipotezę, kad su trauma susijusi archajinė gynyba yra personifikuota, jai būdingas archetipinis demono vaizdinys. Kitaip tariant, su trauma susijusi sapnų simbolika piešia archajinių gynybinių psichikos veiksmų autoportretą,“ – teigia psichoterapeutas.
„Vidinis traumos pasaulis“ – išsami ir įtraukianti studija apie tai, kaip mūsų vidus geba saugoti savastį, kurią pažeidžia skausmingi išgyvenimai.