Lietuvos nacionalinis muziejus
Miglė Anušauskaitė
Kas išsigando Šliūpo? Kas tik jo neišsigando! Šis nenuilstantis, kontroversiškas, bet visuomet gerų norų vedamas žmogus savo laiku ne vienam kėlė baimę ir pyktį. Šioje komiksų knygoje linksmai ir nepagražintai atskleidžiama įvairialypė bekompromisė dr. Jono Šliūpo asmenybė, veikusi XIX a. pab. – XX a. pr. Lietuvoje ir išeivijoje tie..
Rezervuoti ir atsiimti knygyne
Jūratė Gudaitė
Lietuvos nacionalinio muziejaus leidžiamos serijos „Lietuvos fotografijos istorija“ devintoje knygoje skelbiamos J. Hiksos fotografijos yra atrinktos iš muziejuje saugomų, tikėtina, paties autoriaus sudarytų albumų. Jos sugrupuotos pagal tematiką ir sudėtos į keturis skyrius: „Verkių dvaras“, „Vilniaus ir Trakų vaizdai“, „Kelionių po Europą vaizdai..
Rezervuoti ir atsiimti knygyne
Diana Streikuvienė
Lietuvos nacionalinis muziejus pasitikdamas Vilniaus miesto 700 metų jubiliejų pristato visuomenei vieną svarbiausių XIX a. Lietuvos istorijos ir kultūros ikonografinių šaltinių – Jono Kazimiero Vilčinskio leistą Vilniaus albumą. Tai didžiausia ir žinomiausia XIX a. Lietuvos grafikos kolekcija.Ši knyga sudaryta Lietuvos nacionalinio muziejaus kolek..
Rezervuoti ir atsiimti knygyne
Onutė Butkutė, Algimantas Kunčius
Fotografas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Algimantas Kunčius jau 60 metų fotografuoja Vilnių. Sukauptas didžiulis negatyvų ir autorinių atspaudų archyvas. Ypač įdomus istoriniu požiūriu 1960–1970 metų laikotarpis, kai sostinės senamiestis, apvalytas nuo karo ir pokario griuvėsių, dar nebuvo pradėtas kompleksiškai restauruoti. Lei..
Rezervuoti ir atsiimti knygyne
Antanas Andrijauskas, Daliute Ivanauskaitė
Albumas skirtas Lietuvos šrifto ir kaligrafijos mokyklos patriarcho profesoriaus Alberto Gursko kūrybai. Leidinyje pirmiausia atsispindi jo ieškojimai ir naujausi atradimai intymiausioje kaligrafijos srityje. Jame glaustai aptariami pagrindiniai dailininko kūrybinės evoliucijos tarpsniai, juose išryškėję stilistiniai ir formalūs pokyčiai. Glaudžiai..
Rezervuoti ir atsiimti knygyne
Dalia Grimalauskaitė, Eduardas Remecas
Knygoje pateikta išsami pinigų Lietuvoje istorija. Apžvelgti naujausi numizmatiniai atradimai ir, pasinaudojant naujausiais tyrimais bei įvairaus pobūdžio šaltiniais bei publikacijomis, pristatyta pinigų istorija nuo pirmųjų – antikinių – monetų patekimo į mūsų kraštą iki euro įvedimo.Knyga pradedama nuo kolekcionavimo ir numizmatikos, kaip mokslo,..
Rezervuoti ir atsiimti knygyne
Sudarytoja Dalia Keršytė
Atnaujinto ir papildyto katalogo pagrindu tapo 2005 metais išleistas katalogas. Naujai peržiūrėtas Lietuvos nacionalinio muziejaus atvirukų rinkinys su per 13 metų sukauptais papildymais. Leidinyje susisteminti 1897–1915 metais išleisti atvirukai su Vilniaus vaizdais. Per šį laikotarpį išleista daugiau kaip 3500 sk..
Rezervuoti ir atsiimti knygyne
Jūratė Gudaitė
Juozapas Čechavičius – vienas žymiausių XIX a. antros pusės Vilniaus fotografų, meniškų miesto panoramų ir įspūdingų jo apylinkių peizažų autorius. J. Čechavičiaus miestovaizdžių fotografijos savo meniškumu ir meistriškumu akivaizdžiai pranoko pirmųjų Vilniaus fotografų Abdono Korzono, Alberto Sveikovskio, Vilhelmo Zacharčiko darbus. Tarp vilniečių..
Rezervuoti ir atsiimti knygyne
J. Bulhak
Janas Bułhakas (1876–1950), žymiausias XX a. pirmosios pusės Vilniaus vaizdų fotografas, šiame mieste praleido beveik visą brandųjį savo gyvenimą. Čia įsikūręs prieš Pirmąjį pasaulinį karą, jis dirbo miesto fotografu, buvo jo gyvenimo liudininkas bei dalyvis – fotokamera fiksavo istorinius ir kultūrinius įvykius, fotografavo istorines asmenybes ir ..
Rezervuoti ir atsiimti knygyne
Giedrė Jankevičiūtė
Į katalogą sudėti 186 dailininko Petro Repšio sukurti medaliai. Jie suskirstyti į dvylika grupių, kaip antai: Lietuvos kultūros klasikams, savo kartos rašytojams, savo kartos dailininkams, senosios ir naujosios Lietuvos istorijos įvykiams ir asmenybėms skirti medaliai. Kataloginį kūrinio aprašą palydi dailėtyrininkės Giedrės Jankevičiūtės įdomiai p..
Rezervuoti ir atsiimti knygyne
Eglė Kunčiuvienė, Ema Mikulėnaitė
Antanas Gudaitis – vienas iškiliausių XX amžiaus lietuvių dailininkų, tarpukaryje formavusių moderniosios nacionalinės tapybos principus ir juos plėtojusių sovietinėje Lietuvoje. Jo kūryba yra tarp ryškiausių koloristinės lietuvių tapybos apraiškų, įgijusių lyrinio ekspresionizmo pavadinimą. Ši knyga apie kūrėją..
Rezervuoti ir atsiimti knygyne
Sudarytoja Aušra Racevičienė
Leidinys supažindina su advokato, bibliofilo ir kolekcininko dr. Jauniaus Gumbio senųjų Lietuvos ir lituanistinių knygų rinkiniu. Didelė kolekcijos dalis – žymių Lietuvos autorių veikalai, parengti ir išspausdinti Lietuvos ar kitų Europos miestų spaustuvėse. Rinkinyje taip pat sukaupti užsienio autorių veikalai, kuriuose yra istorinių ..
Rezervuoti ir atsiimti knygyne
The current publication seeks to reveal, through the works of various cartographers, the historical development of Lithuania from the depiction of the areas inhabited by the Baltic tribes already known to the old world in the early maps to the restoration of the Lithuanian state at the beginning of the 20th century. The main focus lies on the maps ..
Rezervuoti ir atsiimti knygyne
Sudarytoja Vilma Bukaitė
Sudarytoja Vilma Bukaitė, dailininkė Edita Gužaitė, redaktorė Nijolė Deveikienė Pirmąjį pasaulinį karą laimėjo savarankiškumo siekusios didžiųjų imperijų tautos. Jam pasibaigus iš esmės pasikeitusiame Europos politiniame žemėlapyje atsirado ir Lietuvos valstybė. Nepriklausomybės Aktą 1918 metų vasario 16 dieną paskelbė dvidešimt pilietiškų, sub..
Rezervuoti ir atsiimti knygyne
Sud. Virginija Rudienė
Ši knyga – tai pasakojimas apie sovietines represijas 1940–1941 m. patyrusius Lietuvos žmones: nužudytus, kalintus kalėjimuose ir lageriuose, ištremtus į atšiaurius Altajaus krašto, Komijos, Novosibirsko ir Tomsko sričių, Jakutijos rajonus. Nuotraukos, archyviniai dokumentai, laiškai, atsiminimų fragmentai, biogramos vaizdžiai atskleidžia sovietinė..
Rezervuoti ir atsiimti knygyne
Evelina Bukauskaitė
DVARŲ KELIAIS – albumas, kviečiantis kartu su architektu Arūnu Eduardu Paslaičiu pakeliauti po Lietuvos dvarus. Tai padės ne tik vėl atrasti šią šalies architektūros paveldo sritį, bet ir patyrinėti dvarų istoriją bei likimus. Kelionių maršrutai vingiuoja ir už Lietuvos ribų, per buvusias LDK žemes. Piešiniuose yra užfiksuota ir tokių dvarų, kurie ..
Dalia Keršytė, Žygintas Būčys
Tęsiant Vilniaus miesto ikonografinės medžiagos sklaidą ir populiarinimą visuomenėje bei puoselėjant bendradarbiavimo su kolekcininkais tradiciją, šioje serijos „Muziejus ir kolekcininkas“ knygoje pristatomas išskirtinis vilniečio kolekcininko Dainiaus Raupelio rinkinys – Pirmojo pasaulinio karo metais (1915 – 1918) Vilniuje vokiečių kareivių bei p..
Leidinyje įvairių kartografų kūriniais siekiama atskleisti Lietuvos istorinę raidą nuo senajam pasauliui jau žinomų baltų genčių gyvenamojo arealo pavaizdavimo ankstyvuosiuose žemėlapiuose iki Lietuvos valstybės atkūrimo XX a. pradžioje. Daugiausia dėmesio skiriama Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemėlapiams – didžiosios valstybės gyvavimo liud..
Vytautas Budvytis
Biografinio pobūdžio knygos dėmesio centre – Jono Basanavičiaus asmenybės ir mąstysenos bruožai. Kartu keliama bei nagrinėjama ir esminė mokslinė problema – kaip Basanavičius savo gyvenimo ir veiklos Vilniuje metu reflektavo Lietuvos (paraleliai ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės) istorinę praeitį ir modeliavo šalies ateitį per Vilnių kaip Liet..
Audronė Veilentienė
XX amžiuje svarbiausias lietuvių tautos, patyrusios ne vieną okupaciją, tikslas buvo išlikti. Okupacijos pasižymėjo ne tik fizine, bet ir dvasine prievarta, ypač kova su Lietuvos istorija bei laisvės ir valstybingumo simboliais. Istorijos klastojimas, lietuvių tautos ir Lietuvos valstybės menkinimas bei pačios valstybingumo idėjos kompromitavimas p..
Ignas Končius
Šioje knygoje publikuojami žinomo lietuvių mokslininko ir kultūrininko Igno Končiaus (1886-1975) atsiminimai, apibendrinantys jo veiklą. Pirmojoje dalyje pateikiami autobiografiniai pasakojimai, atskleidžiantys I. Končiaus asmenybės bruožus ir paįvairinti jo paties kūryba. Antrąją dalį sudaro etnografinės apybraižos apie Žemaitija, atsiminimai apie..
Sud. Stanislovas Žvirgždas
Vytautas Augustinas (1912–1999) – žymiausias tarpukario nepriklausomos Lietuvos fotografas. Pradėjęs fotografuoti dar būdamas paauglys, savo nuotraukose užfiksavo daug Lietuvos gamtos, miestų ir kaimų vaizdų, kariškių gyvenimo ir visuomeninių organizacijų veiklos momentų, Lietuvos kariuomenės žygį į Vilnių 1939 m., sovietinės ir vokiečių okupacijos..
Sudarytoja Tamara Bairašauskaitė
Knygoje apibendrinta ilga ir sudėtinga archeologinių, antropologinių ir istorinių tyrimų epopėja, prasidėjusi 2017 m. sausio pradžioje atradus palaidojimus ant Gedimino kalno. Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologams teko atsakomybė atkasti, preparuoti, iškelti surastus sukilėlių palaikus, ištirti šios masinės kapavietės ap..
Diana Streikuvienė
Šiame leidinyje pirmą kartą publikuojamas visas išlikęs bažnyčių vaizdų stiklo negatyvų rinkinys, šiuo metu saugomas Kaišiadorių ir Lietuvos nacionaliniame muziejuose. Rinkinį sudaro 207 negatyvai, kuriuose užfiksuoti XX a. pradžios sakralinės architektūros objektų – parapinių bažnyčių, filijų, koplyčių, vienuolynų ir cerkvių – vaizdai. Šį rinkinį ..
Giedrė Jankevičiūtė
Ši paroda – pirmoji P. Repšio kūrybos apžvalga. Tai neturėtų stebinti, nepaisant to, kad dailininkas jau senokai pripažintas modernizmo klasiku Lietuvoje ir už jos ribų. Lietuvos nacionalinis muziejus P. Repšio kūrybai dedikuotoje retrospektyvoje pristato jo įvairių rūšių, žanrų bei technikų kūrinius nuo ankstyviausių iki naujausių. Parodos ekspona..