Rosamunde Pilcher
„Geriau keliauti su viltimi nei atvykti. Atvykimas dažnai atneša tik nevilties ir nusivylimo jausmą.“
Rosamunde Pilcher (mergautinė pavardė Scott; 1924–2019) – britų rašytoja, nuo 1949 m. iki išėjimo į pensiją 2000 m. rašė romantinius romanus, populiariąją literatūrą ir apsakymus. Jos knygų visame pasaulyje parduota daugiau nei 60 mln. egzempliorių. Karjeros pradžioje ji buvo publikuojama slapyvardžiu Jane Fraser. 2001 m. už kūrinį „Žiemos saulėgrįža“ R. Pilcher gavo „Corine“ literatūrinę premiją „Weltbild“ skaitytojų prizą.
Biografija
• Gimė 1924 m. rugsėjo 22 d. Lelante, Kornvalyje. Jos tėvai buvo Helena (mergautinė pavardė Harvey) ir Charlesas Scottas, britų valstybės tarnautojas. Prieš pat dukros gimimą tėvas komandiruotas į Birmą, o motina liko Anglijoje.
• Jankė Šv. Klaros mokyklą Penzanse ir Hovelo mokyklą Landafe, paskui įstojo į Mis Ker-Sanders sekretorių koledžą. Rašyti pradėjo būdama 7, o pirmąjį apsakymą paskelbė būdama 15 metų.
• Nuo 1943 m. iki 1946 m. tarnavo Karališkojoje moterų karinėje jūrų tarnyboje. 1946 m. gruodžio 7 d. ištekėjo už Grahamo Hope'o Pilcherio, karo didvyrio ir džiuto pramonės vadovo, mirusio 2009 m. kovo mėn. Jie persikėlė gyventi į Škotiją, susilaukė dviejų dukterų ir dviejų sūnų. Vienas jų, Robinas, taip pat yra rašytojas.
• 1949 m. leidykla „Mills and Boon“ išleido pirmąją R. Pilcher knygą – meilės romaną, pasirašytą Jane Fraser slapyvardžiu. Šiuo vardu ji išleido dar 10 romanų. 1955 m. ji pradėjo rašyti savo tikruoju vardu. Iki 1965 m. visiškai atsisakė slapyvardžio ir visus romanus pasirašinėjo savo vardu.
• R. Pilcher karjeros lūžis įvyko 1987 m., kai ji parašė šeimos sagą „Kriauklių ieškotojai“ – keturioliktąjį romaną savo vardu, kurio centre – pagyvenusi britė Penelopė Kiling, retrospektyviai išgyvenanti savo gyvenimą, ir jos santykiai su suaugusiais vaikais. Romane aprašomos kasdienės detalės, kaip Antrojo pasaulinio karo metais gyveno kai kurie Didžiosios Britanijos gyventojai. Romano parduota apie 10 mln. egzempliorių tiražu, jis išverstas į daugiau nei 40 kalbų, jį scenai adaptavo Terence‘as Brady‘is ir Charlotte Bingham. Teigiama, kad 10-ojo dešimtmečio viduryje R. Pilcher buvo viena daugiausiai uždirbančių moterų Didžiojoje Britanijoje.
• 2000 m. pasitraukė iš rašytojos veiklos. Po dvejų metų, 2002 m. Naujųjų metų apdovanojimuose, už nuopelnus literatūrai paskirta Britų imperijos ordino (OBE) karininke.
• Mirė 2019 m. vasario 6 d., sulaukusi 94 metų, po insulto.
Kūrybos bruožai
R. Pilcher kūryboje atsiskleidžia gamtos pasaulio grožis ir sudėtingi tarpasmeniniai santykiai. R. Pilcher stilių galima laikyti sentimentaliu ir nostalgišku, nes ji aukština kasdienių akimirkų grožį ir žmogiškųjų ryšių svarbą. Jos romanai garsėja paguodos ir pabėgimo savybėmis, suteikiančiomis skaitytojams šilumos ir ramybės jausmą.
R. Pilcher proza švelni ir lyriška, įtraukianti skaitytojus į jos istorijų kraštovaizdžius ir aplinką. Ji turi talentą kurti nuotaikingas scenas, nesvarbu, ar tai būtų jaukus namelis Anglijos kaime, ar atšiaurus pakrantės kaimelis Škotijoje. Jos aprašomoji kalba piešia detalų vaizdą, leisdama skaitytojams pasijusti taip, tarsi jie patirtų vaizduojamų vietų vaizdus, garsus ir kvapus.
Kalbant apie siužetą, R. Pilcher pasakojimai paremti personažais. Ji moka įsigilinti į veikėjų gyvenimus, tyrinėti jų viltis, svajones ir baimes. Jos personažai patrauklūs ir daugialypiai, o jų džiaugsmai ir sunkumai sudaro istorijų esmę. R. Pilcher užjaučia veikėjus ir gvildena tokias temas kaip meilė, netektis, šeimos dinamika ir asmeninis augimas.