Kaip prisijaukinti nerimą? / Lora Kmieliauskaitė
-min.jpg)
„Nerimas yra visur. Jis visada buvo. Bet per pastaruosius kelerius metus jis kaip niekada anksčiau užvaldė mūsų gyvenimą.“ - knygoje „Laisvi nuo nerimo“ rašo amerikiečių neuromokslininkas Judson Brewer (p. 12, 2022).
Gyvename itin neramiais laikais. Kaip visuomenė susidūrėme su pandemija, kaip privatūs asmenys išgyvename problemas darbe, namuose, augindami vaikus; stengiamės atsispirti norui kas vakarą nusiraminimui atsikimšti vyno butelį, jaučiame, kad visko – tiesiog per daug, prarandame kontrolę.
Kas yra nerimas? Ar tai – šiuolaikinio gyvenimo būsena? O gal – liga?
„Nerimas yra keistas padaras. Būdamas psichiatras sužinojau, kad nerimas ir jo pusseserė panika gimsta iš baimės. Būdamas psichofiziologijos mokslininkas aš žinau, kad pagrindinė evoliucinė baimės funkcija yra padėti mums išgyventi“, – sako J. Brewer.
Jis teigia, jog nerimas – evoliucinis elementas, kuris, deja, gali pradėti veikti prieš mus, t. y. suformuoti ydingus įpročius, kompulsines elgesio formas bei priklausomybes.
Kokių baimių vedini mes pradedame nerimauti?
„[Sigmundo] Freudo eroje nerimas kilo iš autoriteto ir draudimų baimės, o šiandienos nerimas lyg ir kyla iš baimės nespėti. Mes esame įkalinti „deadline'uose“ ir atsakomybėse“, – pastebi smuikininkė Lora Kmieliauskaitė, tyrinėjanti nerimą medijų ir muzikos performanse „This Order Goes Wrong“.
Visgi, jeigu nerimą priimsime kaip pažinimo būseną, mūsų santykis su juo pasikeis.
„Tai, kad aš jaučiu nerimą, reiškia, jog turiu naują galimybę. Esu situacijoje, kurios nepažįstu – išėjau iš patogumo zonos į augimo zoną. Jeigu joje išbūsiu, stebėdama, kas vyksta su mano protu ir kūnu, ateisiu į naują kokybę, naują pažinimą“, – sako L. Kmieliauskaitė.
Kaip atpažinti ir prisijaukinti nerimą? Išmokti jį stebėti per saugų atstumą? Apie tai – šis pokalbis su L. Kmieliauskaite, kurio epicentre – psichiatro J. Brewer knyga „Laisvi nuo nerimo“ (2022).
Knygoje „Laisvi nuo nerimo“ autorius, pasitelkdamas naujausius neurologijos laboratorijose ir klinikinėje praktikoje įrodytus metodus, išradingai atskleidžia kodėl taip sunku ištrūkti iš nerimo pinklių. Pataria kaip laviruoti norint atsikratyti senų, nerimą kurstančių įpročių ir pasinaudojant dėmesingo įsisąmoninimo metodais išsilaisvinti iš įsišaknijusių minčių sekos.
„Šią knygą sudaro mano klinikinė praktika psichiatrijoje, tyrimai ir išgrynintos idėjos, ir tikiuosi, kad tai bus naudingas ir praktiškas vadovas, pakeisiantis jūsų supratimą apie nerimą ir leisiantis jums su juo efektyviai dirbti, o papildomai dar ir atsikratyti visų nereikalingų įpročių ir priklausomybių.“ - J. Brewer (p. 17, 2022).
Kviečiame klausytis pokalbio: https://youtu.be/vHMlgLFTYsc
Knyga: https://vaga.lt/laisvi-nuo-nerimo
Pokalbis įrašytas 2022-07-25 VAGA studijoje.