Grožinę literatūrą skaitome įvairiai. Iš pradžių sutelkiame dėmesį į pasakojimą ir į personažus. Jie gali kelti džiaugsmą arba pasibjaurėjimą, prajuokinti ar pravirkdyti. Vis dėlto, kaupiantis skaitymo patirčiai, įmanoma pažvelgti įdėmiau. Literatūros tekstai yra paremti tam tikra logika, konvencijomis: personažų tipai, siužeto ritmai, skyrių struktūra, žiūros taškas. Kaip visa tai perprasti? Trys pagrindiniai raktai, pasak autoriaus, yra atmintis, simbolis ir modelis. Išmokę pažinti kūrinių vidinę tvarką, pajusime dar didesnį skaitymo malonumą.
„XXI amžiuje skaitome daugiau nei bet kada ir… vis dažniau tik prabėgame tekstų paviršiais, teužkibdami už to, kas akivaizdžiausia. Perpratę šią šmaikščią ir pagavią knygą jūs vargu ar iškart imsite skaityti kaip tikras profesorius, bet kaip literatūros Šerlokas – garantuotai.“
Literatūrologė dr. Jūratė Čerškutė
Thomas C. Foster (gim. 1950) – Mičigano Flinto universiteto anglų kalbos ir literatūros profesorius emeritas, dėstė klasikinę ir šiuolaikinę literatūrą, dramą ir poeziją, vedė kūrybinio rašymo kursus, yra knygų apie XX a. britų ir airių rašytojus autorius.
Ciatos iš knygos:
„Literatūra turi savo logiką – tai ne gyvenimas. Negana to (ir tai svarbiausia) – personažai nėra žmonės.“
„Štai ji [didžioji paslaptis]: yra tik vienas pasakojimas. <...> Visais laikais. Vienas. Jis visada buvo pasakojamas ir tvyro visur aplink mus, ir visi jūsų skaityti, girdėti arba žiūrėti pasakojimai – jo dalis. „Tūkstantis ir viena naktis“. „Mylima“. <...> „Gilgamešo epas“. „Simpsonai“.“
„Gebėjimą atpažinti modelius iš dalies lemia talentas, bet labiausiai – praktika: jeigu daug skaitai ir skaitydamas gerai apmąstai, imi įžvelgti šablonus, archetipus, pasikartojimus.“
„<...> neskaitykite savo akimis. Tai yra neskaitykite tik iš savo fiksuotos pozicijos mūsų Viešpaties du tūkstančiai kažkelintais. Stenkitės atrasti skaitymo požiūrį, leidžiantį pajusti pasakojimo istorinį momentą, pamatyti tekstą, kaip jis parašytas jo socialinėje, istorinėje, kultūrinėje ir asmeninėje aplinkoje.“
„Kuo daugiau lavini savo simbolinę vaizduotę, tuo geriau ir sparčiau ji veikia. Visus nuopelnus paprastai priskiriame rašytojams, bet skaitymas irgi yra vaizduotės vyksmas <...>.“
„Vaizduotė nėra fantazija.“
Thomas C. Foster