Blogas kraujas: Silicio slėnio startuolio melai ir paslaptys
- Metai 2019
- Viršelis Kietas
- Puslapiai 368
- Leidykla Liūtai ne avys
- ISBN 9786098254068
Knygos „Blogas kraujas: Silicio slėnio startuolio melai ir paslaptys“ aprašymas
Populiariausia „New York Times“ knyga
„Blogą kraują“ leidiniai „The New York Times“, „Time“, „Wall Street Journal“ ir „Washington Post“ pripažino viena geriausių metų knygų.
„McKinsey“ metų verslo knyga
Ši knyga pranoko visus mano lūkesčius. Pradėjęs skaityti, negalėjau atsiplėšti. Knygoje aprašyta gudri afera, įmonių intrigos, žurnalų ir laikraščių pagrindiniai straipsniai, pašliję šeimos santykiai ir 10 mlrd,. dolerių vertės įmonės žlugimas.
– Bill Gates
Išsamus pasakojimas iš pirmų lūpų apie kvapą gniaužiantį milijardų dolerių vertės startuolio „Theranos“ išgarsėjimą ir sensacingą žlugimą, kurio autorius – ne vieną apdovanojimą pelnęs žurnalistas. Jis pirmasis atskleidė šią istoriją ir papasakojo ją iki pat pabaigos, nepaisydamas charizmatiškosios „Theranos“ vadovės spaudimo ir armijos jos advokatų gąsdinimų.
2015 m. „Theranos“ įkūrėją ir generalinę direktorę Elizabetą Holms (Elizabeth Holmes) daugelis laikė moterimi, prilygstančia Stivui Džobsui (Steve Jobs). Genialios Stanfordo universitetą metusios merginos įkurtas startuolis pristatęs prietaisą, galintį kraujo tyrimus atlikti daug greičiau ir paprasčiau, žadėjo padaryti perversmą medicinos pramonėje. Gavusi investuotojų Lario Elisono (Larry Ellison) ir Timo Dreiperio (Tim Draper) paramą, per lėšų pritraukimo etapą bendrovė „Theranos“ savo akcijų pardavė už daugiau kaip 9 mlrd. dolerių, o Holms turtas išaugo iki 4,5 mlrd. dolerių. Bet buvo viena problema – technologija neveikė.
Ne vienus metus Holms savo investuotojus ir bendroves „Safeway“ ir „Walgreens“, su kuriomis bendradarbiavo, klaidino slėpdama, kad jos technologija netinkama ir turi rimtų trūkumų. Tuo metu Holms ir jos partneris Ramešas Balvanis (Ramesh Balwani) sukūrė emociškai nestabilią ir paslaptingą darbo aplinką, kurioje „Theranos“ darbuotojai nuolat matė, kaip vos išsakę kokias nors abejones kolegos iškart atleidžiami. Dėl netinkamos bendrovės veiklos buvo pateikta maždaug milijonas klaidingų kraujo tyrimų rezultatų. Kai kurie sukėlė didelį pavojų pacientų sveikatai.
Kai gavęs pirmąjį pranešimą laikraščio „The Wall Street Journal“ žurnalistas Džonas Kereiru (John Carreyrou) ėmė domėtis bendrove, tiek jam, tiek laikraščiui, tiek šaltiniams buvo pagrasinta teismais. Nepaisydama bauginimų, 2015 m. pabaigoje „The Wall Street Journal“ redakcija paskelbė pirmuosius straipsnius apie „Theranos“. Iki 2017 m. pradžios bendrovės vertė sumažėjo iki nulio, o 2018 m. birželį Holms buvo pateikti valstybiniai kaltinimai dėl sukčiavimo pasitelkus komunikacijos priemones.
Tai prikaustantis dėmesį pasakojimas apie stambaus masto aferą, pamokanti istorija apie rizikingus Silicio slėnio pažadus ir įsiplieskusią šių dienų aukso karštligę.
***
DŽONAS KEREIRU (JOHN CARREYROU) yra dvi Pulicerio premijas laimėjęs laikraščio „The Wall Street Journal“ tyrimų žurnalistas. Už tai, kad atskleidė „Theranos“ veiklą, autorius pelnė Džordžo Polko (George Polk) apdovanojimą, skiriamą už straipsnius finansų temomis, Džeraldo Loebo (Gerald Loeb) apdovanojimą už išskirtinį žurnalistikos darbą verslo ir finansų srities tema specializuotos žurnalistikos kategorijoje ir Barleto ir Stilo (Barlett & Steele) antrosios vietos apdovanojimą už tiriamosios verslo žurnalistikos darbą. Autorius su žmona ir trimis jų vaikais gyvena Brukline, Niujorke.
„Blogas kraujas“ – tikra informacijos apie „Theranos“ alfa ir omega... Ši knyga nuostabi. Čia viename puslapyje pateikta daugiau informacijos, nei daugeliu atvejų rasite perskaitę visą knygą.
– Margaret Lyons, „The New York Times“
Atsivertęs šią jaudinančią ir meistriškai parašytą knygą, negalėsite atsitraukti. Kaip neigiamai bevertintumėte „Theranos“ istoriją, perskaitęs šį pasakojimą suprasite, kad realybė buvo daug blogesnė.
– Bethany McLean, populiarių knygų „The Smartest Guys in the Room“ ir „All the Devils Are Here“ bendraautorė
Nepaprastai gera knyga... Autoriaus pasakojimas tiesiog tobulas... Knyga tokia pat įdomi, kaip ir trileris „Visa prezidento kariauna“.
– Roger Lowenstein, „The New York Times“
Išskirtinė istorija apie „Theranos“ žlugimą, išsamiai apibūdinta įvairiaspalvė įmonės vadovų komanda, papasakota apie grumtynes teismuose, keistą elgesį su personalu ir apgavystes... Daug informacijos ras besidomintieji užsienio politika... Nors knygą „Blogas kraujas“ verta perskaityti dėl jos aukšto įvertinimo (tai nepaprastai puikus žurnalisto darbas, kurį galima skaityti kaip trilerį), joje taip pat daug pasakyta apie Vašingtono nuolaidžiavimą Silicio slėniui. Daugelis įtakingų Vašingtono asmenų neturi beveik jokių mokslo ar technologijų srities žinių, tačiau spręsdami kai kurias sudėtingiausias pasaulinio masto problemas jie vis dažniau Silicio slėnio technologijas vertina kaip deus ex machina. „Blogas kraujas“ parodė, kur toks mąstymas gali nuvesti.
– Robbie Gramer, „Foreign Policy“
Puiki, o kartais beveik neįtikėtina istorija apie skandalingo masto Amerikos įmonių vykdomųjų vadovų apgaudinėjimą, sekimą ir bauginimą teismais... „Theranos“ istoriją galima laikyti didžiausiu įmonės sukčiavimo atveju nuo „Enron“ skandalo laikų. Bet kartu tai pasakojimas apie tai, kaip daugybę valdžios vyrų apgavo nepaprastai įžūli melagė.
– Yashar Ali, „New York Magazine“
Net jei spaudoje nesekėte naujienų apie charizmatišką „Theranos“ įkūrėją Elizabetą Holms (Elizabeth Holmes) (ir vėlesnį jos žlugimą), pamatysite, kaip lengvai skaitysite šią knygą, kurioje dar kartą įrodyta, kad realybė keistesnė net už fantastiką. Stulbinanti istorija apie naujųjų laikų technologijų įmonės apgavystes. Pasijusite lyg automobilių lenktynėse.
– „The New York Post“ 2018 m. 28 įsimintiniausios knygos
Knygoje „Blogas kraujas“ žinomas tyrimų žurnalistas Džonas Kereiru (John Carreyrou), 2015 m. rašęs apie šį atvejį, pateikia išsamius įrodymus, kaip „Theranos“ generalinė direktorė sukčiavo... Jis atskleidžia daugybę tamsių įmonės paslapčių, apie kurias anksčiau niekas nieko nenutuokė... Ši nuostabi knyga dienos šviesą išvydo atkaklaus žurnalisto, apklaususio 150 žmonių (tarp jų – 60 buvusių darbuotojų), ir apie pažeidimus pranešusių drąsių darbuotojų dėka.
– Eric Topol, „Nature“
Užburianti… Šiai knygai būdingos gyvos scenos tarsi iš kino filmo... Autorius rašo, kad „Theranos“ buvo it didžiuliu greičiu besisukančios durys, nes Holms su Balvaniu iškart atleisdavo visus, kurie išsakydavo net menkiausią abejonę... Baisu net įsivaizduoti, kas galėjo nutikti, jei bendrovės kraujo tyrimų prietaisai būtų toliau platinami. Tai, kad istorija tikra, patvirtina daugybės kalbėjusių asmenų, kurie itin rizikavo, liudijimai.
– Jennifer Couzin-Frankel, „Science“
Sužinoję tiesą apie „Theranos“ veiklą – išgalvotus finansinius duomenis, posėdžių salėse organizuotus procesus ir pritrauktas dideles pinigų sumas, knygoje „Blogas kraujas“ išvysime nematomą Silicio slėnio pusę. Uždara įmonės kultūra ir žiniasklaidos geranoriškai pateikiama informacija padėjo užaugti pabaisai, pasikėsinusiai ne tik į mūsų išmaniuosius telefonus ar demokratiją, bet ir į žmonių gyvenimus. „Blogas kraujas“ atskleidžia esminę tiesą: pašaliniai stebėtojai turi būti tos nematomos Silicio slėnio pusės akys, ausys ir, visų svarbiausia, balsas.
– B. David Zarley, apie žurnalo „Paste Magazine“ 2018 m. 16 geriausių mokslinių knygų
Autorius vaizdžiai aprašo „Theranos“ technologiją ir jos gedimus, gyvai apibūdindamas žalingą įmonės kultūrą ir jos rėmėjų aktyviai vykdomą apgaulingą propagandą. Rezultatas – jaudinantis pasakojimas apie nestandartinį požiūrį turėjusią įmonę, pasukusią klystkeliais.
– „Publishers Weekly“
Kriminalinio trilerio autoriai neturi tokio išskirtinio gebėjimo aštriai ir jaudinančiai aprašyti tikslo siekių ir kurti įvairialypius charakterius, koks būdingas knygos autoriui, meistriškai pasakojančiam šią įdomią istoriją, kurią galima perskaityti vienu ypu... Žurnalisto įsipareigojimas atskleisti Holms nusikaltimus tiesiogine prasme prilygo gyvybių gelbėjimui.
– Booklist
Praregėjimas... Ryškiai, kinematografiškai pavaizduotos klastos Silicio slėnyje... Išsamus žurnalisto tyrimas, lėmęs sensacingą kelių milijardų dolerių vertės startuolio „Theranos“ jos įkūrėjos Elizabetos Holms žlugimą... Remdamasis šimtais interviu su įmonės darbuotojais, du kartus Pulicerio premiją laimėjęs „The Wall Street Journal“ žurnalistas atskleidė tamsiąją pusę... Autorius puikiai aprašė tarpasmeninę melodramą, atskleidė slaptas darbotvarkes, melagingus pranešimus, nepotizmą, daugybę avantiūrų ir melą, taip sustabdęs įmonės plėtrą.
– Kirkus
Geriausia „Amazon“ knyga 2018 m. gegužę!
„Wall Street Journal“ žurnalistas Džonas Kereiru (John Carreyrou) nuosekliai supažindina su „Theranos“, beveik mitiniu tapusio Silicio slėnio startuolio, istorija. Prie šios šlovės didele dalimi prisidėjo jauna charizmatiška įmonės įkūrėja Elizabeta Holms (Elizabeth Holmes). Tačiau „Theranos“ mitu tapo dėl kitos priežasties – pažadai, kad naudojant jos sukurtą technologiją (kompaktiškus nešiojamus prietaisus) tereikia vos lašelio kraujo ir iškart galima gauti gyvybiškai svarbią informaciją apie sveikatą, tebuvo melas. Rašydamas šį užburiantį pasakojimą apie įmonę, kurios vadovai siekė ypatingo slaptumo, nuolat slėpė realią situaciją ir duodavo neįgyvendinamus pažadus, žurnalistas rėmėsi buvusių darbuotojų patirtimi. Investuotojams nuolat investuojant į įmonę, Elizabeta Holms laikinai tapo milijardiere. Kai tokios bendrovės kaip „Walgreens“ ir „Safeway“ sudaro sutartis su „Theranos“ ir net JAV kariuomenė patiki „Theranos“ pažadais (knygoje pateiktas ir trumpas epizodas, susijęs su JAV kariuomenės centrinės vadovybės vadu Džeimsu Metisu), situacija vis labiau aštrėja ir siužetas tampa dar įtemptesnis. Nors ir žinojau, kuo baigėsi ši istorija, perskaičiau knygą vienu prisėdimu.
– Chris Schluep
Prekę galite įsigyti šiuose knygynuose:
Šie duomenys atnaujinami kelis kartus per parą, todėl rekomenduojame paskambinti į pasirinktą knygyną ir pasitikslinti prekių likutį. Knygynų kontaktus rasite čia.
Rekomenduojame įsigyti
Jums taip pat gali patikti
Ben Horowitz
Rezervuoti ir atsiimti knygyne
Scott H. Young
Turime sandėlyje
Reed Hastings, Erin Meyer
Turime sandėlyje
Gitana Ginkevičė
Turime sandėlyje
Marina Melija
Turime sandėlyje