Išlaisvintas protas: kaip atsigręžti į tai, kas svarbu
- Metai 2020
- Viršelis Kietas
- Puslapiai 528
- ISBN 9786098254488
Knygos „Išlaisvintas protas: kaip atsigręžti į tai, kas svarbu“ aprašymas
Gyvenimas nėra problema, kurią reikia išspręsti. PĮT ( Priėmimo ir įsipareigojimo terapija) parodo, kaip galėtume suteikti gyvenimui prasmės, priimdami faktą, kad esame silpni bei pažeidžiami, ir atsisukdami į tai, kas žeidžia.
Šioje svarbioje knygoje Priėmimo ir įsipareigojimo terapijos (PĮT) pradininkas ir novatoriškų pažiūrų mokslininkas aprašo psichologinio lankstumo įgūdžius, paverčiančius šią terapiją vienu iš galingiausių metodų, kurį mokslui dar teks ištirti. Įrodyta, kad šie įgūdžiai padeda net ir tuomet, kai nepadeda kiti metodai. Mokslas atskleidžia, kad jie naudingi praktiškai visose srityse – psichikos sveikatos (nerimo, depresijos, piktnaudžiavimo psichotropinėmis medžiagomis, valgymo sutrikimų, potrauminio streso sindromo atvejais), fizinės sveikatos (kenčiant lėtinį skausmą, sergant diabetu, susidūrus su vėžiu), socialinių permainų (tarpusavio santykių klausimai, išankstiniai nusistatymai, stigma, smurtas artimoje aplinkoje) ir siekiant geresnių rezultatų (sporte, versle, mityboje, fizinėje veikloje).
Kaip padeda psichologinis lankstumas? Mes priešinamės, nes problemas sprendžiantis protas liepia mums bėgti nuo to, kas kelia baimę ir skaudina. Bet skauda ten, kur mums rūpi. Jeigu bėgame nuo pažeidžiamumo, tuomet turime bėgti ir nuo to, kas mums rūpi, kas yra svarbu. Išmokę išsilaisvinti, galime gyventi prasmingai, matydami tikslą ir kartu nebijodami skausmo, kai mums suskausta.
Nors tai, regis, paprasta mintis, ji prieštarauja mūsų instinktams ir logikai. Lankstumo įgūdžiai paneigia šias įsišaknijusias tendencijas. Jie rodo, kad smalsiai žvelgiame į savo mintis, atsiverdami emocijoms, stebėdami tai, kas vyksta čia ir dabar, mokydamiesi perspektyvos keitimo meno, atrasdami didžiausias vertybes ir ugdydami įpročius, pagrįstus slapčiausiais norais.
Ši knyga, kurios pirmuosiuose puslapiuose aprašomas nušvitimas, aplankęs Steveną Hayesą panikos priepuolio metu, yra įtaigus pasakojimas apie mokslinį atradimą, papildytą jaudinančiomis istorijomis bei patarimais, kaip galime nedelsdami pradėti naudotis lankstumo įgūdžiais. S. Hayesas parodo, kad leisdami sau pasijusti visiškai laisviems ir pradėję laisvai mąstyti galime įsipareigoti daryti tai, kas yra tikrai svarbu. Galiausiai mes galime gyventi taip, kad mūsų gyvenimas atspindėtų pasirinktas vertybes.
***
Neįprastas šios terapijos pavadinimas apibūdina pagrindines temas – išmokti priimti tuos dalykus, kurių negalime kontroliuoti (tiek išorinius, tiek vidinius – savo mintis, emocijas, jausmus, paskatas, pojūčius), ir kartu pasiryžti bei įsipareigoti keisti tuos dalykus savo gyvenime, kuriuos galime keisti, vedami savo tikrųjų vertybių, nepaisydami kelyje iškylančių kliūčių bei sunkumų. Kitaip sakant, pagrindinis PĮT tikslas yra ugdyti psichologinį lankstumą ir įgalinti žmogų kurti įdomų, turiningą, visavertį ir prasmingą gyvenimą, nepaisant neišvengiamų praradimų, kliūčių ir skausmo.
PĮT priklauso vadinamajai „trečiosios bangos" kognityvinės ir elgesio terapijos grupei, kuomet daugiau dėmesio skiriama ne mąstymo procesų, minčių ir emocijų turiniui keisti ar „taisyti", bet santykiui su jomis keisti. Knygoje S. Hayesas įtaigiai ir autobiografiškai aprašo pačios PĮT atsiradimo priešistorę, kuomet pats ilgoje kovoje su panikos priepuoliais „pasiekęs dugną" suprato, kad vienintelė efektyvi išeitis yra nustoti kovoti su slogiomis mintimis ir emocijomis, išmokti jas priimti ir varžantis su kritikuojančiu Vidiniu diktatoriumi tiesiog „paleisti virvę".
Dr. Ramūnas Janavičius, mokslininkas, gydytojas psichoterapeutas
Knygos „Išlaisvintas protas" recenzentas
***
Dr. Stevenas C. Hayesas yra Nevados universiteto Rine psichologijos profesorius, 43 knygų ir daugiau kaip 600 mokslinių straipsnių autorius. Jis buvo Elgesio ir kognityvinės terapijos asociacijos, taip pat Mokslo apie kontekstinį elgesį asociacijos prezidentas, yra vienas iš daugiausia pasaulyje cituojamų psichologų. Dr. Hayesas buvo Priėmimo ir įsipareigojimo terapijos (PĮT) ir Sąryšinių rėmų teorijos (SRT) – pažinimo metodo, kuriuo pagrįsta PĮT, pradininkas. Jo atlikti tyrimai plačiai cituojami daugelyje svarbiausių žiniasklaidos priemonių, pavyzdžiui: Time, The New Yorker, The New York Times, Men's
***
„Per visus metus, kiek domiuosi asmeniniu tobulėjimu, įsitikinau, kad Priėmimo ir įsipareigojimo terapija yra viena naudingiausių iš tų, su kuriomis susidūriau, o šioje knygoje dr. Hayesas aprašo ją dar išsamiau ir aiškiau nei kada nors iki šiol."
– Mark Manson, New York Times bestselerio Subtilus menas nekrušti sau (ir kitiems) proto autorius
Prekę galite įsigyti šiuose knygynuose:
Šie duomenys atnaujinami kelis kartus per parą, todėl rekomenduojame paskambinti į pasirinktą knygyną ir pasitikslinti prekių likutį. Knygynų kontaktus rasite čia.
Vilnius
Jums taip pat gali patikti
Heather Dune Macadam
Rezervuoti ir atsiimti knygyne
Natalija Zubareva
Turime sandėlyje
James Clear
Rezervuoti ir atsiimti knygyne
Melody Beattie
Turime sandėlyje
Kamini ir Kirk Thomas
Turime sandėlyje
Dale Carnegie
Rezervuoti ir atsiimti knygyne