Kafkos draugas

Kainos el. parduotuvėje vaga.lt ir fiziniuose knygynuose VAGA gali skirtis
Leidykla: Gelmės
Autorius Miro Gavran
Informacija
  • Metai 2020
  • Viršelis Kietas
  • Puslapiai 168
  • ISBN 9786098168877

Knygos „Kafkos draugas“ aprašymas

Kafkos draugas (2011) yra savitos struktūros romanas, sudarytas iš 75 trumpesnių ir ilgesnių fragmentų, kurie susideda į savotišką sudėtingo F. Kafkos gyvenimo, pakilimų ir nuopuolių mozaiką. Su stipriu emociniu užtaisu aprašoma dviejų rašytojų – Franco Kafkos ir Makso Brodo – draugystė, erotika nuspalvinti ryšiai su lemiamos reikšmės jų gyvenimui turėjusiomis moterimis. Autorius nepaprastai autentiškai, su nostalgijos gaidele vaizduoja pirmuosius XX a. dešimtmečius ir intelektualų gyvenimą Vidurio Europoje, kokios jau seniai nebėra.

Pagrindinis veikėjas yra M. Brodas, kurio pasiaukojimo ir nesavanaudiškumo kupinas bičiulystės jausmas Kafkai raudona gija nutįsta per visą šio nedidelio romano audinį; M. Brodas patenka į Kafkų šeimą, pamato jos dramas, tėvo ir sūnaus neišsprendžiamą konfliktą, net užmezga intymų ryšį su Franco motina.

Plačiai žinomas faktas, kad prieš mirtį Kafka prašė draugo sudeginti jo rankraščius, tačiau šis priešmirtinio prašymo neįvykdė, išsaugojo rašytojo literatūrinį palikimą, kurį skaito jau ne viena karta pasaulyje. Romano kulminacinis taškas yra akistata su sunkia dilema: vis dėlto tvirtas M. Brodo apsisprendimas „paminti“ geriausio jaunystės draugo priešmirtinį prašymą ir pasižadėjimas sau žūtbūt išleisti visą F. Kafkos kūrybą, kurią laikė pranašiška ir nušviečiančia kelią tolesnei XX amžiaus literatūrai, nugali.

Romano autorius neišsikelia tikslo nuosekliai brėžti faktografija paremtos siužeto linijos, jis pateikia savitą interpretaciją, išryškindamas vienus biografinius faktus ir nutylėdamas ar pakeisdamas kitus; kaip meistriškas dramaturgas santūriomis kalbinėmis ir siužetinėmis priemonėmis itin įtaigiai atskleidžia išbaigtus psichologinius veikėjų paveikslus ir sukuria tikrovišką istorinio laikotarpio atmosferą. Tragiškumo romanui suteikia faktas, jog daugelis veikėjų realiame gyvenime tapo holokausto aukomis...

Kroatijos mokslo ir meno akademija skyrė autoriui apdovanojimą už romano stilių ir išpuoselėtą kroatų kalbą. Romanas išverstas į daugelį Europos kalbų, taip pat esperanto.

*

Miro Gavran (1961, Gornja Trnava, Kroatija) – žymus kroatų dramaturgas, rašytojas, scenaristas. Jo pjesės statomos visame pasaulyje; Lietuvos teatruose taip pat pastatyta jo pjesių. Kroatijoje ir užsienyje įvertintas keliomis dešimtimis literatūros ir teatro premijų, tarp jų – ir kaip geriausias metų Vidurio Europos rašytojas, apdovanotas premija Central European Time (1999). Gyvena ir kuria Zagrebe.

Prekę galite įsigyti šiuose knygynuose:

Šie duomenys atnaujinami kelis kartus per parą, todėl rekomenduojame paskambinti į pasirinktą knygyną ir pasitikslinti prekių likutį. Knygynų kontaktus rasite čia.

Rašyti komentarą

Norėdami rašyti komentarą turite prisijungti arba užsiregistruoti